Michaił Miszustin premierem Rosji. Są pierwsze zapowiedzi

Świat
Michaił Miszustin premierem Rosji. Są pierwsze zapowiedzi
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
W czwartek rano Miszustin spotkał się z frakcjami parlamentarnymi

Władimir Putin podpisał dekret o mianowaniu Michaiła Miszustina na premiera. Wcześniej nowy szef rosyjskiego rządu uzyskał poparcie parlamentu. Zmiany na szczytach władzy w Moskwie to część ogłoszonych w środę przez Putina zmian, które doprowadziły do dymisji rządu Dmitrija Miedwiediewa.

Miszustin zapowiedział poprawę jakości administracji, efektywne wykorzystanie zasobów budżetowych i poszukiwanie nowych środków na realizację dużych projektów rozwoju społeczno-gospodarczego. Ogłosił to w krótkim wystąpieniu w Dumie Państwowej (niższej izbie parlamentu).

 

Nikt nie głosował przeciw Miszustinowi

 

Premier wskazał też m.in. na potrzebę odbudowy zaufania między biznesem i władzami, zniesienia "nadmiernej presji" na biznes i likwidacji barier dla przedsiębiorców.

 

ZOBACZ: Spotkanie Putin - Merkel. Wśród tematów napięcia na Bliskim Wschodzie

 

Następnie Duma wyraziła zgodę, aby prezydent Rosji mianował Miszustina nowym premierem Rosji. Za jego kandydaturą opowiedziało się 383 deputowanych, wstrzymało się 41 posłów i nikt nie głosował przeciw.

 

W ciągu kilku dni nowy szef rządu zdecyduje o składzie swego rządu i zamierza przedstawić go prezydentowi Putinowi. Miszustin konsultował się już ze "wszystkimi frakcjami" w parlamencie. 

 

Miedwiediew ustąpił po zapowiedziach o zmianie konstytucji

 

Poprzedni premier, Dmitrij Miedwiediew, podał się wraz z rządem do dymisji w środę. Dwie godziny wcześniej Putin zaproponował poprawki do konstytucji kraju, m.in. zwiększające pełnomocnictwa parlamentu przy tworzeniu rządu i wzmacniające rolę organu doradczego - Rady Państwowej.

 

ZOBACZ: "Normalizacja stosunków z Rosją bez wzajemności z jej strony nie ma sensu". Morawiecki w "Die Welt"

 

Zmiany dotyczą też systemu władzy państwowej i oznaczają zmniejszenie pełnomocnictw prezydenta i zwiększenie kompetencji Zgromadzenia Federalnego. Putin jednocześnie zastrzegł, że Rosja powinna być nadal silną republiką prezydencką. W sprawie zmian ma odbyć się w Rosji referendum.

 

Kim jest Michaił Miszustin

 

53-letni Miszustin od 2010 roku stał na czele Federalnej Służby Podatkowej (FNS). Media w Rosji oceniają go jako dobrego menadżera i wróżą mu rolę premiera-technokraty.

 

W czwartek rano Miszustin spotkał się z frakcjami parlamentarnymi. Na spotkaniu - według mediów - zapowiedział zasadnicze zmiany w strukturze i składzie rządu, nie podał jednak szczegółów.

pgo/wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie