Hiszpania: zmarła trzecia ofiara wybuchu w zakładzie petrochemicznym koło Tarragony

Świat
Hiszpania:  zmarła trzecia ofiara wybuchu w zakładzie petrochemicznym koło Tarragony
PAP/EPA/JAUME SANJUAN
Z pierwszych ustaleń śledztwa wynika, że do eksplozji doszło we wtorek po 18.40, kiedy nastąpił wybuch w zbiorniku z tlenkiem etylenu. Pomimo silnej eksplozji nie zadziałał system alarmowy zakładu

W środę wieczorem zmarła trzecia ofiara wybuchu w zakładzie petrochemicznym koło Tarragony, w północno-wschodniej Hiszpanii. Do eksplozji doszło we wtorek w miejscowości La Canonja.

Z informacji władz szpitala Vall d'Hebron w Barcelonie, gdzie po wypadku przetransportowano pracownika zakładu petrochemicznego, wynika, że jego stan od początku określany był jako krytyczny. Ofiara miała poparzone 90 proc. ciała.

 

W szpitalach w stanie ciężkim wciąż przebywa siedmiu innych pracowników fabryki specjalizującej się w produkcji tlenku etylenu, łatwopalnego gazu z grupy cyklicznych eterów.

 

Eksplozja w zakładzie nastąpiła w stosunkowo nowej części fabryki, oddanej do użytku w 2017 r. Przez kilka godzin po wypadku nad zakładem unosił się wysoki na kilkadziesiąt metrów słup ognia oraz dymu.

 

 

Krótko po eksplozji uruchomiono akcję ratowniczą, w której brało udział 20 jednostek straży pożarnej. Rozpoczęto też poszukiwania zaginionego pracownika, którego ciało wydobyto z miejsca wybuchu dopiero w środę rano.

 

Nastąpił wybuch w zbiorniku z tlenkiem etylenu

 

Inna ofiara śmiertelna to mieszkaniec tarragońskiego osiedla Torreforta, oddalonego od zakładu petrochemicznego o 3 km. Mężczyzna zginął, gdy wskutek eksplozji metalowy element fabryki uderzył w budynek mieszkalny. Świadkowie zdarzenia twierdzą, że ważący około 800 kilogramów element wpadł przez okno do mieszkania; właściciel mieszkania poniósł śmierć na miejscu.

 

Z pierwszych ustaleń śledztwa wynika, że do eksplozji doszło we wtorek po 18.40, kiedy nastąpił wybuch w zbiorniku z tlenkiem etylenu. Pomimo silnej eksplozji nie zadziałał system alarmowy zakładu.

 

W środę po południu zakończono badania ewentualnego skażenia powietrza w miejscowościach położonych w pobliżu fabryki w La Canonja. Potwierdziły one, że nie doszło do zanieczyszczenia środowiska.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie