"Robicie »tuskizację«" vs. "jedziemy na czerwonym świetle". O polskich sądach w "Polityce na Ostro"

Polska
"Robicie »tuskizację«" vs. "jedziemy na czerwonym świetle". O polskich sądach w "Polityce na Ostro"
Polsat News
Janusz Kowalski w "Polityce na Ostro"

- Widzieliśmy rozpolitykowaną I prezes Sądu Najwyższego i powiem wprost - ani kroku w tył. (…) Sędziowie mają orzekać, a nie bawić się w politykę. Nic bardziej nas nie mobilizuje, niż bezczelność pani prezes SN - mówił we wtorkowej "Polityce na Ostro" Janusz Kowalski (PiS). - Dziś zapaliło się czerwone światło. Cieszę się z zapowiedzi KE - zripostował Piotr Borys (KO).

Komisja Europejska we wtorek poinformowała, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o zastosowanie środków tymczasowych ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN może zostać zawieszona.

 

- Wy dzisiaj tą ustawą (nowelizacją ustaw sądowych - red.) chcecie powiedzieć, że sędzia apelacyjny nie może powiedzieć, że wyrok sądu okręgowego czy rejonowego został wydany z naruszeniem zasad - mówił Krzysztof Śmiszek (Lewica) w "Polityce na Ostro". Poseł zwracał się bezpośrednio do Janusza Kowalskiego.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska chce zawieszenia przepisów ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

 

"Dziś wygrała Europa"

 

- Jedziemy na czerwonym świetle i zbliżamy się do ostrego zakrętu, ale nie macie hamulców. Dziś wygrała Europa. Cieszę się z tej zapowiedzi KE, która powiedziała, że wprost do TSUE przekaże wniosek o zawieszenie przepisów, jej zdaniem, nielegalnych - zaznaczył Borys.

 

Kowalski stwierdził, że "mamy, niestety, wielu skarżypytów".

 

- Czy pan Biedroń, czy Włodzimierz Cimoszewicz. Robicie taką "tuskizację", skarżycie do Brukseli - mówił poseł PiS.

 

WIDEO: Posłowie w „Polityce na Ostro” o reformie sądownictwa

 

 

ZOBACZ: Komisja Europejska pisze do najważniejszych osób w Polsce w sprawie sądów

 

"Komisja Europejska zareagowała całkowicie prawidłowo"

 

W drugiej części programu gośćmi Agnieszki Gozdyry byli prawnicy - Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy oraz rzecznik KRS, Maciej Mitera.

 

- Komisja Europejska doszła do wniosku, że sytuacja zabrnęła tak daleko, jeśli chodzi o brak niezależności polskich sędziów, o restrykcje wobec nich, represjonowanie, liczbę dyscyplinarek, zachowanie "neo" KRS, który kompletnie nie stoi na straży niezależności sadownictwa i niezawisłości sędziowskiej. Musiała jako ten strażnik traktatów zareagować i zrobiła to dziś całkowicie prawidłowo i w całkowicie uzasadniony sposób - zaznaczył Wawrykiewicz.

 

- Jest to organ konstytucyjny i z ubolewaniem przyjmuję te stwierdzenia z przedrostkiem "neo". Powtarzam do znudzenia, że jedynym organem w tym kraju, który mógłby podważyć legalność KRS jest Trybunał Konstytucyjny, nie ma takiego orzeczenia. Trybunał luksemburski tak, stara się poszerzać swoje możliwości, to swoje imperium, władztwo - odpowiedział Mitera.

 

"Nie stoicie na straży polskiego sądownictwa"

 

Wawrykiewicz stwierdził, że "KRS nie jest organem konstytucyjnym w rozumieniu artykułu 186. polskiej Konstytucji".

 

- Nie stoicie na straży polskiego sądownictwa i niezawisłości sędziowskiej - mówił do Mitery.

 

WIDEO: Prawnicy o reformie sądownictwa w “Polityce na Ostro"

  


Dotychczasowe odcinki programu dostępne są tutaj.

ac/bas/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie