Blokada przejść granicznych ze Słowacją. "Kończy im się cierpliwość"

Polska
Blokada przejść granicznych ze Słowacją. "Kończy im się cierpliwość"
Polsat News
Ograniczenia dotyczą tylko samochodów ciężarowych.

- Kończy się cierpliwość słowackich kierowców i kończą się alternatywy dla tych, którzy chcą wjechać na teren Słowacji. Zwiazkowcy zamknęli 24 przejścia graniczne na terenie całej Słowacji, w tym trzy polskie – przekazała reporterka Polsat News Natalia Knapik. Ograniczenia dotyczą tylko samochodów ciężarowych.

Transportowcy z Unii Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) poinformowali, że prowadzą blokady na kilku przejściach granicznych z Polską oraz z Czechami, Węgrami i Ukrainą.

 

ZOBACZ: Wjazd do miasta tylko dla ekologicznych samochodów? Małopolska szykuje rewolucyjne zmiany

 

UNAS podała w mediach społecznościowych, że wśród blokowanych przejść jest Trstena (Trzciana)–Chyżne, a także dwa przejścia z Czechami i trzy z Węgrami. W miejscowości Krasno nad Kysucou zablokowana jest droga z Żyliny do Czadcy. Kierowcy zgłaszali także problemy z dojazdem do Bratysławy.

 

WIDEO: relacja reporterki Polsat News z przejścia granicznego w Chyżnem na Słowacji:

 

  

 

Domagają się obniżenia podatku o połowę

 

Transportowcy nie przepuszczają ciężarówek chcących wyjechać ze Słowacji i wjechać do tego kraju. Transport osobowy odbywa się bez przeszkód, a uczestnicy blokad zapewniają, że nie zamierzają ograniczać przejazdów pojazdów służb ratunkowych.

 

Premier Peter Pellegrini zapowiedział swoje spotkania m.in. z ministrami transportu Arpadem Ersekiem i finansów Ladislavem Kamenickim. O sytuacji na drogach będzie też rozmawiać z kierownictwem policji.

 

Kierowcy zrzeszeni w UNAS rozpoczęli protest 7 stycznia. Domagają się obniżenia o połowę podatku drogowego od samochodów ciężarowych, a także wstrzymania pobierania opłat za korzystanie z autostrad i niektórych dróg ekspresowych. Powołują się m.in. na analizę Najwyższego Urzędu Kontroli, która wskazuje, że firma SkyToll, która jest zarządcą systemu poboru opłat, zainkasowała prawie połowę zysków. UNAS domaga się zmiany firmy zarządzającej.

las/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie