Zestrzelenie ukraińskiego samolotu. W sieci pojawiło się nowe nagranie

Świat
Zestrzelenie ukraińskiego samolotu. W sieci pojawiło się nowe nagranie
Twitter/Christiaan Triebert
W sobotę władze Iranu przyznały się do zestrzelenia samolotu

W internecie pojawiło się nagranie, które ma przedstawiać moment wystrzelenia pocisku, który uderzył w samolot ukraińskich linii lotniczych nad Iranem. W katastrofie samolotu zginęło 176 osób, wszyscy będący na pokładzie.

Samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines rozbił się w środę rano, wkrótce po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Tehran-Imam Khomeini.

 

Na pokładzie maszyny lecącej do Kijowa było 167 pasażerów i 9 członków załogi. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar jest 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.     

 

Iran przyznał się do zestrzelenia samolotu

 

Początkowo sądzono, że przyczyną katastrofy była awaria maszyny. Jednak w sobotę władze Iranu przyznały się do zestrzelenia samolotu. 

 

ZOBACZ: Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu

 

"W wyniku wewnętrznego dochodzenia sił zbrojnych stwierdzono, że pociski wystrzelone z powodu ludzkiego błędu spowodowały okropną katastrofę ukraińskiego samolotu i śmierć 176 niewinnych ludzi" - napisał na Twitterze prezydent Iranu Hassan Rouhani. 

 

 

"Gdy samolot został błędnie uznany za wrogi cel i w okolicznościach niezamierzonego błędu ludzkiego maszyna została strącona rakietą krótkiego zasięgu" - wyjaśnił dowódca sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej Iranu, gen. Amir Ali Hadżizadeh. Dodał, że samolot został wzięty za pocisk i operator, mając 10 sekund na powzięcie decyzji, otworzył ogień bez możliwości potwierdzenia rozkazu. 

 

Nagrania ataku w mediach społecznościowych

 

W sobotę w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z kamer monitoringu, na którym rzekomo widać moment wystrzelenia rakiety, która chwilę później trafiła w samolot pasażerski.

 

Wideo opublikował dziennikarz "The New York Times", Christiaan Triebert. Reporter dodał, że pocisk pochodził z irańskiego systemu obrony powietrznej, zlokalizowanego na północny wschód od miasta Parand. Zdaniem Trieberta, wyrzutnia rakiet znajduje się w pobliżu miejsca, w którym pocisk trafił w samolot. Dziennikarz podkreśla, że zgadza się również data. Inna jest jednak godzina, ale według reportera, może to wynikać z ustawień systemu monitoringu. 

 

 

Wcześniej w internecie pojawiło się inne nagranie, które ma przedstawiać moment zestrzelenia samolotu nad Iranem.   

 

dk/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie