Ukraina domaga się od Iranu ukarania winnych i odszkodowania

Świat
Ukraina domaga się od Iranu ukarania winnych i odszkodowania
PAP/EPA/STR HANDOUT
W katastrofie samolotu zginęło 176 osób

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski domaga się ukarania winnych i wypłacenia odszkodowania od Iranu, który przyznał w sobotę do "nieintencjonalnego" zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych, w wyniku czego zginęło 176 osób znajdujących się na pokładzie. Z kolei "rząd Kanady oczekuje od władz irańskich całkowitej współpracy".

"Dzisiejszy poranek nie był dobry, ale przyniósł prawdę. Jeszcze przed zakończeniem pracy międzynarodowej komisji (ds. zbadania przyczyn katastrofy) Iran uznał swoją winę w zestrzeleniu samolotu" - napisał prezydent na Facebooku.

 

Zwrot ciał, wypłata odszkodowań

 

Zełenski podkreślił, że Ukraina oczekuje od Iranu całkowitego przyznania się do winy. "Oczekujemy od Iranu zapewnień co do gotowości do pełnego i otwartego śledztwa, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, zwrotu ciał ofiar, wypłaty odszkodowań i oficjalnych przeprosin kanałami dyplomatycznymi" - ogłosił.

 

Szef państwa ukraińskiego wyraził oczekiwanie, że dalsze śledztwo w sprawy katastrofy będzie przebiegało "bez sztucznego zwlekania i przeszkód". Zełenski oświadczył, że ukraińscy specjaliści, którzy znajdują się w Iranie, powinni mieć dostęp do wszystkich materiałów dotyczących tej tragedii.

 

Obejrzeli czarne skrzynki

 

Przyznanie się Iranu do zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego w Teheranie jest ważnym krokiem w śledztwie w sprawie katastrofy - oświadczył w sobotę premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk.

 

"Jest to ważny krok w procesie trwającego śledztwa. Nasi eksperci nadal pracują na miejscu tragedii w celu szczegółowego zbadania przyczyn i ostatecznego ustalenia prawdy" - napisał na Facebooku.

 

Szef rządu poinformował, że grupa ukraińskich specjalistów uczestniczy w poszukiwaniu dowodów rzeczowych katastrofy oraz obejrzała wraz z przedstawicielami Iranu czarne skrzynki, znalezione w miejscu, w którym spadła maszyna.

 

ZOBACZ: "Premier Kanady potrafił wywrzeć presję. Tusk 10 lat temu oddał śledztwo Rosjanom"

 

"Pobrano próbki DNA rodzin ofiar katastrofy. Dziś rano przesłano je naszym ekspertom, którzy pracują na miejscu tragedii w Teheranie. Działamy nad tym, by zakończyć identyfikację i jak najszybciej przewieźć szczątki ofiar na Ukrainę" - oświadczył.

 

"Ból tragedii nie minie. Szczerze współczujemy bliskim. Ukraina uczyni wszystko dla wyjaśnienia wszystkich szczegółów tragedii i udzieli wsparcia rodzinom ofiar" - zapewnił Honczaruk.

W sobotę rano Iran przyznał, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu”.

 

Premier Kanady chce "pogłębionego śledztwa"

 

Premier Kanady Justin Trudeau zażądał "przejrzystości", aby można było przeprowadzić "pełne i gruntowne dochodzenie " i ustalić winnych po przyznaniu się przez Iran do omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego, w którym znajdowało się wielu Kanadyjczyków.

 

ZOBACZ: Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu

 

"Naszym priorytetem jest rzucenie światła na tę kwestię w duchu przejrzystości i sprawiedliwości" - napisał Trudeau w komunikacie prasowym.

 

"To narodowa tragedia i wszyscy Kanadyjczycy pogrążeni są w żałobie. Będziemy kontynuować współpracę z naszymi partnerami na całym świecie, aby zapewnić przeprowadzenie pełnego i dokładnego dochodzenia" - zapewnił, dodając, że "rząd Kanady oczekuje od władz irańskich całkowitej współpracy".

 

Iran przyznał się

 

Armia irańska przyznała w sobotę rano, że ukraiński samolot znalazł się blisko "ważnego obiektu wojskowego" Strażników Rewolucji Islamskiej i został omyłkowo wzięty za "wrogi".

 

"W tych warunkach z powodu błędu ludzkiego, w nieintencjonalny sposób, samolot został trafiony" - stwierdza komunikat irańskich sił zbrojnych.

 

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził w sobotę na Twitterze "głębokie ubolewanie" z powodu nieintencjonalnego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego. "Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki" - napisał irański prezydent.

 

"Moje myśli i modlitwy kieruję do wszystkich pogrążonych w żałobie rodzin. Składam moje najszczersze kondolencje" - dodał.

 

W innym tweecie Rowhani zapewnił, ze śledztwo w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tragedii będzie kontynuowane.

 

 

Zginęło 176 osób

 

Ukraiński samolot typu Boeing 737-800 został zestrzelony zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

 

W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

 

Samolot należący do Ukrainian International Airlines (UIA) leciał z Teheranu do Kijowa ze 167 pasażerami i 9 członkami załogi na pokładzie.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie