Rosyjski i amerykański okręt na kolizyjnym kursie. "Zbliżał się agresywnie" [WIDEO]

Świat
Rosyjski i amerykański okręt na kolizyjnym kursie. "Zbliżał się agresywnie" [WIDEO]
Twitter/U.S. 5th Fleet

"Podczas rutynowych operacji na północy Morza Arabskiego do amerykańskiego niszczyciela USS Farragut agresywnie zbliżył się statek rosyjskiej marynarki wojennej" - poinformowała w piątek amerykańska marynarka. Według USA Rosjanie mieli wbrew międzynarodowym przepisom odmawiać zejścia z kolizyjnego kursu. Moskwa odpowiada, że to niszczyciel powinien ustąpić.

Do incydentu doszło w czwartek, jednak amerykańska marynarka wojenna poinformowała o tym dopiero w piątek.

 

"W czwartek, 9 stycznia, podczas rutynowych operacji na północy Morza Arabskiego do okrętu USS Farragut agresywnie zbliżył się statek rosyjskiej marynarki wojennej" - czytamy.

 

ZOBACZ: "Byłem ciężko ranny. Mogłem włożyć rękę do brzucha". Weteran wojenny opowiada o misjach

 

Amerykanie wysłali w kierunku Rosjan pięć sygnałów dźwiękowych alarmujących o niebezpieczeństwie kolizji i poprosili załogę drugiego okrętu o "zmianę kursu zgodnie z prawem międzynarodowym".

 

Amerykańska marynarka opublikowała w sieci dwa nagrania, na których zarejestrowano przebieg incydentu. 

"Rosyjski statek początkowo odmawiał, ale ostatecznie zmienił kurs" - brzmi komunikat. Według US Navy, gdyby Rosjanie nie zmienili kursu, mogłoby dojść do kolizji.

 

"Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych pozostaje czujna i jest wyszkolona do działania w profesjonalny sposób. Zachęcamy jednostki pływające ze wszystkich krajów do działania zgodnie z uznanymi międzynarodowymi przepisami, standardami i normami morskimi" - dodano.

 

Rosja: byli po lewej stronie, powinni ustąpić 

 

Zupełnie inaczej sytuację widzi Kreml. "Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej znajdował się po lewej stronie względem rosyjskiego okrętu i zgodnie z międzynarodową konwencją o zapobieganiu zderzeniom na morzu powinien ustąpić jednostce z Rosji - przekazał resort obrony narodowej.

 

Według MON to okręt USA przeciął drogę rosyjskiego okrętu wywiadowczego Iwan Churs, a działanie to uznane zostało za "nieprofesjonalne". Ministerstwo oceniło to jako "celowe naruszenie międzynarodowych norm bezpieczeństwa morskiego

 

Agencja TASS przekazała, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i szef Pentagonu Mark Esper przeprowadzili telefoniczną rozmowę na temat incydentu.

zdr/ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie