Skok na skarbiec w Dreźnie. Izraelska firma dostała propozycję kupna klejnotów

Świat
Skok na skarbiec w Dreźnie. Izraelska firma dostała propozycję kupna klejnotów
polizei.sachsen.de
Izraelskiej firmie zaproponowano kupno, m.in. wysadzanego brylantami Orderu Orła Białego.

Izraelska firma CGI zajmująca się bezpieczeństwem dostała propozycję zakupienia za 9 mln euro dwóch przedmiotów zrabowanych w listopadzie ze skarbca Augusta Mocnego w Dreźnie. Chodzi o wysadzany brylantami Order Orła Białego i 49-karatowy Drezdeński Biały Diament.

Szef izraelskiego przedsiębiorstwa Zwika Nawe poinformował, że propozycję transakcji otrzymał mailem. Domniemani rabusie domagają się za oba przedmioty 9 mln euro i odradzają podejmowanie prób namierzenia nadawców wiadomości. Kwota miałaby zostać zapłacona w internetowej walucie bitcoin.

 

CGI natychmiast zawiadomiła prokuraturę. Firmie tej powierzono sprawdzenie zabezpieczeń muzealnego skarbca Augusta Mocnego w Dreźnie, znanego jako Gruenes Gewoelbe (Zielona Powała), po tym jak został on obrabowany 25 listopada ub. roku.

 

ZOBACZ: Witrynę rozbili siekierami. Nagranie włamania do muzeum w Dreźnie

 

Kilku sprawców weszło wówczas do środka przez narożne okno i wyniosło ze skarbca kosztowności, diamenty i kamienie szlachetne. Nie ruszono natomiast przedmiotów o większych rozmiarach, takich jak malowidła i wazy.

 

Gruenes Gewoelbe, gdzie w trzeciej dekadzie XVIII wieku umieścił swój prywatny skarbiec ówczesny elektor saski i król Polski August II Mocny, znajduje się w kompleksie rokokowej pałacowej rezydencji Residenzschloss. Jej częścią jest także Zwinger (Zwierzyniec), mieszczący jedną z najcenniejszych europejskich kolekcji malarstwa - Galerię Starych Mistrzów.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie