Nowy rekord. Licznik cofnięty o 365 tys. km

Moto
Nowy rekord. Licznik cofnięty o 365 tys. km
GITD
Cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia

Ciężarówkę z zaniżonym o 365 tysięcy kilometrów stanem drogomierza, bez ważnego przeglądu technicznego i licznymi usterkami zatrzymał do kontroli patrol Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego autostradzie A4 na wysokości miejscowości Targowisko (powiat wielicki). Niesprawny pojazd wycofano z ruchu. Sprawą zajmuje się policja.

Patrol ITD kontrolujący elektroniczny pobór opłat na małopolskiej autostradzie A4 zauważył samochód ciężarowy z brakami w wymaganym oświetleniu.


Kontrola wykazała jeszcze więcej poważnych usterek technicznych. Z ciężarówki wyciekały płyny eksploatacyjne. Pojazd miał także niewłaściwie przerobiony układ paliwowy. Przy zbiorniku paliwa brakowało również korka, a na szybie przedniej nie było wymaganej nalepki kontrolnej. Dowód rejestracyjny pojazdu zatrzymano rok temu.

 

365 tys. km mniej niż w grudniu 2017 r. 


Podczas odczytu drogomierza inspektorzy wykryli dużą rozbieżność. Stan licznika był niższy o 365 tys. km od ostatniego badania technicznego pojazdu, które zostało wykonane w grudniu 2017 roku.

 

ZOBACZ: Licznik cofnięty o 275 tys. kilometrów. Niechlubne rekordy tegorocznych pomiarów

Kwestię rozbieżności we wskazaniach drogomierza wyjaśnią policjanciGITD
Kwestię rozbieżności we wskazaniach drogomierza wyjaśnią policjanci

Z powodu podejrzenia popełnienia przestępstwa przez właściciela samochodu, inspektorzy ITD wezwali na miejsce kontroli patrol z komisariatu autostradowego. Kierowcy wydano zakaz dalszej jazdy, a kwestię rozbieżności we wskazaniach drogomierza wyjaśnią policjanci.

 

Kara nawet do lat 5 więzienia

 

Od 25 maja 2019 r., zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia.

 

Natomiast od 1 stycznia 2020 r., dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

 

grz/ml/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze