Czaputowicz: bardzo prawdopodobne, iż ukraiński samolot został zestrzelony

Świat
Czaputowicz: bardzo prawdopodobne, iż ukraiński samolot został zestrzelony
Polsat News

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom w Brukseli, że jest bardzo prawdopodobne, iż ukraiński samolot, który rozbił się w Iranie, został zestrzelony. Szef polskiej dyplomacji wziął udział w nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, poświęconemu ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie.

Czaputowicz przekazał, że dyskusja dotyczyła m.in. katastrofy ukraińskiego samolotu w okolicach Teheranu. - Jest to bardzo prawdopodobne, że doszło do zestrzelenia  powiedział. Dodał, że w tej kwestii należy domagać się dalszych wyjaśnień i śledztwa.

 

Jeszcze przed spotkaniem unijnych ministrów w podobnym tonie wypowiedział szef holenderskiej dyplomacji Stef Blok. Z kolei holenderska minister obrony narodowej w rozmowie z lokalnymi mediami powołała się na informacje rodzimego wywiadu i sojuszników, które wskazują, że w maszynę najprawdopodobniej uderzył pocisk przeciwlotniczy.

 

Holandia to już czwarty kraj, który deklaruje posiadanie takich materiałów. Wcześniej potwierdziły to: Wielka Brytania, USA oraz Kanada.

 

ZOBACZ: Holandia czwartym krajem, który wskazuje, że to Iran zestrzelił samolot

 

Boeing 737-800 ukraińskich linii lotniczych Ukraine International Airlines (UIA) rozbił się w środę rano krótko po starcie z lotniska w Teheranie. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

 

ml/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze