Brazylijski sąd nakazał Netflixowi usunięcie filmu o Jezusie-geju

Świat
Brazylijski sąd nakazał Netflixowi usunięcie filmu o Jezusie-geju
Netflix
Flim "Piersze kuszenie Chrystusa" wywołał kontrowersje również w Polsce

"Prawo do wolności wypowiedzi nie jest absolutne" - w taki sposób brazylijski sędzia wytłumaczył decyzję nakazującą Netflixowi tymczasowe usunięcie z platformy streamingowej filmu "Pierwsze kuszenie Chrystusa". W parodii autorstwa brazylijskich komików, Jezus przedstawiony jest jako homoseksualista. Film wywołał oburzenie u milionów chrześcijan.

"Pierwsze kuszenie Chrystusa" stworzyła grupa komików "Porta dos Fundos". Film pojawił się na platformie Netflix 3 grudnia.

 

"Bluźnierczy, »komediowy« show który przedstawia Jezusa Chrystusa jako homoseksualistę, apostołów jako alkoholików, a Dziewicę Maryję jako kobietę rozwiązłą, jest niewyobrażalnym skandalem. Szczególnie podłym, bo dokonywanym przez Panów celowo i z pełną świadomością skutków, w kontekście drogich wszystkim chrześcijanom świąt Bożego Narodzenia" - napisano w petycji na portalu citizengo.org.  Do jej podpisania namawiał m.in. Jarosław Gowin - wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który nazwał film "bluźnierczym".

 

ZOBACZ: Gowin chce usunięcia "bluźnierczego" filmu z Netfliksa

 

"Ten śmieć dotarł aż do Polski"

 

Film skrytykowali też m.in. brazylijscy oraz amerykańscy duchowni i politycy. Wśród nich znalazł się syn prezydenta Brazylii Eduardo Bolsonaro, który w jednym ze swoich wpisów na Twitterze zapewnił, że jest mu niezmiernie przykro, że "taki śmieć" dotarł aż do Polski. "Komicy nie reprezentują brazylijskiego społeczeństwa, a sprzeciw wobec tego filmu wyrażają różne środowiska" - zapewnił.

 

 

Portugalskojęzyczną petycję w serwisie change.org podpisało ponad 2 mln użytkowników. W wigilię przeciwnicy filmu obrzucili siedzibę twórców filmu w Rio de Janeiro koktajlami Mołotowa. Nikomu nic się nie stało.

 

Po masowym sprzeciwie sędzia Benedicto Abicai z Rio de Janeiro wydał decyzję o tymczasowym usunięciu filmu z serwisu streamingowego. Przez ten czas sąd ma dokładnie przeanalizować szczegóły sprawy i wydać ostateczną decyzję.

 

ZOBACZ: Zemsta za film o Jezusie? Siedziba brazylijskich komików obrzucona koktajlami Mołotowa

 

Zarówno Netflix i "Porta dos Fundos" nie udzielili komentarza w sprawie.

 

Kolejny kontrowersyjny film tych samych komików
 
"Pierwsze kuszenie Chrystusa" to nie pierwsza produkcja brazylijskich komików wzbudzająca protesty. Pierwszą była "The Last Hangover" ("Ostatni kac"), parodia komedii "Kac Vegas", w której apostołowie budzą się po "szalonej" Ostatniej Wieczerzy, próbując przypomnieć sobie wydarzenia ostatniej nocy i znaleźć Jezusa, który gdzieś zaginął.
 
"The Last Hangover" otrzymał w 2019 r. Międzynarodową Nagrodę Emmy w kategorii "najlepsza komedia".

bas/wka/msl/ BBC, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze