Matka martwego noworodka wciąż poszukiwana. Policja prosi o pomoc

Polska
Matka martwego noworodka wciąż poszukiwana. Policja prosi o pomoc
Polsat News
Noworodek najprawdopodobniej urodził się żywy

Policja ponownie apeluje o przekazywanie wszelkich informacji mogących pomóc w ustaleniu tożsamości matki noworodka, którego zwłoki znaleziono w połowie grudnia 2019 r. w sortowni odpadów Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Płońsku (woj. mazowieckie).

- Nadal szukamy matki dziecka. Bierzemy pod uwagę każdą możliwość. Jeżeli będą spływały do nas informacje, to każda będzie sprawdzana. Wszystkim osobom, które zechcą przekazać nam jakiekolwiek informacje, zapewniamy anonimowość - powiedziała podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Płońsku.

 

Nie wykluczyła, że matka noworodka, którego zwłoki znaleziono 16 grudnia 2019 r. w płońskiej sortowni śmieci, może pochodzić spoza powiatu płońskiego.

 

ZOBACZ: Pracownik sortowni śmieci w Płońsku znalazł martwego noworodka w odpadach

 

Prośba o przekazywanie informacji

 

Jak wyjaśniła w środowym komunikacie płońska policja, wszelkie informacje, które mogą pomóc w ustaleniu tożsamości matki noworodka, można kierować pod numery telefonów: 23 662 15 00 albo 23 662 15 50, ewentualnie 997 i 112; można je także przekazać za pomocą poczty elektronicznej: kppplonsk@ra.policja.gov.pl albo bezpośrednio do płońskiej Prokuratury Rejonowej.

 

Zwłoki noworodka pracownicy sortowni odpadów Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Płońsku odkryli rano 16 grudnia 2019 r. Wstępnie ustalono wtedy, że zostały tam przywiezione w jednym z 15 kontenerów z odpadami. Tego dnia trafiło tam 14 takich kontenerów z Płońska i jeden spoza tego miasta.

 

Matce grozi 5 lat więzienia

 

W sprawie tej płońska Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo z art. 149 Kodeksu karnego, który mówi, że matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dotychczas przesłuchano m.in. pracowników płońskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i dowożących tam kontenery z odpadkami.

 

Jeszcze w grudniu 2019 r. prokurator rejonowa w Płońsku Ewa Ambroziak informowała, że wstępne ustalenia przeprowadzonej wówczas sekcji zwłok noworodka wykazały masywne obrażenia głowy. Zastrzegała wówczas, że szczegółowa opinia z badania sekcyjnego, w tym dotycząca bezpośredniej przyczyny śmierci noworodka, będzie znana w ciągu mniej więcej miesiąca.

 

ZOBACZ: Ciało noworodka w sortowni śmieci w Płońsku. Są wyniki sekcji zwłok

 

Urodził się prawdopodobnie żywy

 

Wcześniej, powołując się na opinię położnika, który przeprowadził oględziny zwłok tuż po ich odkryciu, płońska Prokuratura Rejonowa podawała, że 30-tygodniowy noworodek płci męskiej urodził się prawdopodobnie żywy, przypuszczalnie kilka bądź kilkanaście godzin przed znalezieniem jego zwłok w sortowni.

 

Tuż po odkryciu zwłok noworodka płońska policja po raz pierwszy apelowała do osób mogących mieć wiedzę na temat matki noworodka lub posiadających dane, które mogą pomóc w ustaleniu jej personaliów, o przekazywanie takich informacji.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie