Książę Harry i księżna Meghan ograniczą swoją rolę w rodzinie królewskiej. "Chcemy zacząć pracować"

Świat
Książę Harry i księżna Meghan ograniczą swoją rolę w rodzinie królewskiej. "Chcemy zacząć pracować"
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Książę Harry i księżna Meghan wycofują się z pełnionych w rodzinie królewskiej funkcji

Brytyjski książę Harry i księżna Meghan ogłosili w środę wieczorem, że rezygnują z roli "wysokich rangą" członków rodziny królewskiej. Będą dzielić czas między Wielką Brytanię a Stany Zjednoczone. W oświadczeniu zaznaczyli również, że chcą pracować, by stać się niezależnymi finansowo.

"Po wielu miesiącach refleksji i wewnętrznych dyskusji postanowiliśmy zacząć ten rok w nowych rolach. (…) Będziemy wciąż w pełni wspierać Królową" - napisali na Instagramie książę i księżna Sussex.

 

Podkreślili, że geograficzny balans pomiędzy krajami umożliwi im wychowanie syna z uznaniem dla królewskiej tradycji, w której się urodził, a jednocześnie zapewni ich rodzinie przestrzeń do skupienia się na m.in. uruchomieniu organizacji charytatywnej.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

“After many months of reflection and internal discussions, we have chosen to make a transition this year in starting to carve out a progressive new role within this institution. We intend to step back as ‘senior’ members of the Royal Family and work to become financially independent, while continuing to fully support Her Majesty The Queen. It is with your encouragement, particularly over the last few years, that we feel prepared to make this adjustment. We now plan to balance our time between the United Kingdom and North America, continuing to honour our duty to The Queen, the Commonwealth, and our patronages. This geographic balance will enable us to raise our son with an appreciation for the royal tradition into which he was born, while also providing our family with the space to focus on the next chapter, including the launch of our new charitable entity. We look forward to sharing the full details of this exciting next step in due course, as we continue to collaborate with Her Majesty The Queen, The Prince of Wales, The Duke of Cambridge and all relevant parties. Until then, please accept our deepest thanks for your continued support.” - The Duke and Duchess of Sussex For more information, please visit sussexroyal.com (link in bio) Image © PA

Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)

 

ZOBACZ: BBC zwolniło dziennikarza za rasistowski żart z syna księcia Harry'ego i księżnej Meghan

 

"Z niecierpliwością czekamy na podzielenie się szczegółami naszego następnego kroku w odpowiednim czasie. Wciąż pracujemy nad tym z Królową, Księciem Walii, Księciem Cambridge i innymi. Do tego czasu przyjmijcie gorące podziękowania za wasze wsparcie" - oznajmili.

 

Pod ostrzałem mediów

 

Wnuk królowej Elżbiety II i jego amerykańska małżonka w październiku zeszłego roku przyznali publicznie, że nie radzą sobie z tym, że ich życie jest nieustannie pod obserwacją mediów. Meghan wytoczyła proces gazecie "Mail on Sunday", która opublikowała jej odręczne listy kierowane do ojca. Księżna Sussex nie jest z nim w najlepszych relacjach. Mężczyzna wielokrotnie krytykował ją za pośrednictwem tabloidów.

 

W zeszłym roku w filmie dokumentalnym stacji ITV 38-letnia księżna Meghan przyznała, że macierzyństwo było "walką" z powodu intensywnego zainteresowania mediów. Z kolei 35-letni książę Harry, odnosząc się do doniesień medialnych o rozdźwięku między nim a jego starszym bratem Williamem, powiedział, że znajdują się na "innych ścieżkach".

 

ZOBACZ: Księżna Meghan u boku królowej Elżbiety. Na taką podróż księżna Kate musiała czekać aż 10 miesięcy

 

Świąteczna przerwa

 

Podczas świąt Bożego Narodzenia Harry i Meghan zrobili sobie przerwę od królewskich obowiązków, aby spędzić czas w Kanadzie ze swoim synem, Archiem, który urodził się w maju. We wtorek odwiedzili ambasadę Kanady w Londynie, aby podziękować temu krajowi za goszczenie ich i powiedzieli, że spotkali się z "niewiarygodnym" przyjęciem.

 

Harry jest szósty w kolejce do tronu - za księciem Karolem, księciem Williamem i jego trójką dzieci, ale nie jest jasne, jaki wpływ, jeśli w ogóle, na linię sukcesji będzie miało środowe ogłoszenie.

ac/luq/ theguardian.com, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie