Przekręt "na kasę fiskalną". Oszuści przygotowali aplikacje na smartfony

Biznes
Przekręt "na kasę fiskalną". Oszuści przygotowali aplikacje na smartfony
Pixabay/TeroVesalainen
Kasa fiskalna jako aplikacja pomogłaby przedsiębiorcom, którzy rzadko muszą wydawać paragony. Jednak prace nad takim programem jeszcze trwają

Przedsiębiorcy nie mogą jeszcze korzystać z kas fiskalnych w formie aplikacji na smartfony. Państwowi urzędnicy wciąż pracują nad takim rozwiązaniem. Tymczasem w sieci są już programy, które rzekomo mogą zastąpić tradycyjne kasy. Resort finansów ostrzegł, że w ten sposób nasze dane mogą dostać się w niepowołane ręce. - Nie istnieje na razie legalna kasa na smartfony - przekazał rzecznik ministra.

Przed kasami rejestrującymi, które mają działać na smartfonach i zastąpić tradycyjne maszyny wydające paragon, ostrzegło w piątek Ministerstwo Finansów. 

 

- Przypominamy, że nadal trwają prace legislacyjne dotyczące kas rejestrujących, mających postać oprogramowania (tzw. kas wirtualnych), do zainstalowania na różnych urządzeniach, w tym np. na smartfonach - przekazał Paweł Jurek, rzecznik prasowy ministra finansów.

 

ZOBACZ: 29 listopada Czarny Piątek w sklepach. UOKiK przypomniał o ważnym przepisie

 

Dodał, że jak na razie "żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej". - Nie istnieje na razie legalna kasa na smartfony - poinformował.

 

Nawet 3,6 mln złotych kary za nieużywanie tradycyjnej kasy fiskalnej

 

Jak stwierdził Jurek, pojawiające się ogłoszenia mogą zawierać nieprawdziwe informacje, a korzystanie z nich może stanowić próbę wyłudzenia. 

 

- Tym samym korzystanie z obecnie oferowanych kas na smartfony nie będzie oznaczać, że podatnik wywiązuje się z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie rejestrującej - oznajmił rzecznik.

 

ZOBACZ: Zmiany w VAT. Utworzona tzw. biała lista podatników

 

Nagminne sprzedawanie produktów z pominięciem kasy fiskalnej najczęściej jest przestępstwem skarbowym, za które grozi od 900 zł do 3,6 mln zł grzywny. Za incydentalne niewydrukowanie paragonu nakładane są grzywny między 150 zł a 30 tys. zł.

wka/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze