Każdy może być piratem drogowym. Dziś w całym kraju akcja policji: kaskadowe kontrole prędkości

Moto
Każdy może być piratem drogowym. Dziś w całym kraju akcja policji: kaskadowe kontrole prędkości
policja.pl

We wtorek na drogach w całej Polsce ruszył kaskadowy pomiar prędkości - poinformowało Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze przypominają, że oprócz prędkości będą karać również za inne naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Ogólnopolska akcja policji wymierzona w kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość rozpoczęła się o godz. 6:00.

 

Ryzyko utraty prawa jazdy

 

"Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza ewentualnym mandatem karnym oraz powiększeniem zbioru swojej »kolekcji punktów karnych« kierujący ryzykują również utratą prawa jazdy" - ostrzega Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

 

ZOBACZ: Tir miał sparciałe opony, 90 ton wagi i szybę sklejoną taśmą. "Bo deszczówka lała się do kabiny"

 

Policjanci będą sprawdzać prędkość stojąc na posterunkach przy drogach. Kontrola będzie się odbywała w co najmniej dwóch miejscach na tym samym odcinku drogi w tym samym czasie. Kierowca, który minie punkt pomiaru prędkości, będzie następnie sprawdzany po raz drugi w innym miejscu. Może się jednak zdarzyć, że policja ustawi więcej radarów.

 

Wideorejestrator może być wszędzie

 

Prędkość będzie sprawdzana także przy użyciu pojazdów z wideorejestratorem wykroczeń. Będą to pojazdy zarówno z oznakowaniem jak i bez.

 

Szczególnym nadzorem mają zostać objęte m.in. miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

 

ZOBACZ: Pijana 59-latka wjechała pod pociąg w Wielkopolsce. Zbiegła z miejsca wypadku

 

Kontrole mają się odbywać w terenie zabudowanym i poza nim.

 

Policja chce w ten sposób ograniczyć zagrożenia wynikające z przekraczania dopuszczalnych prędkości. Funkcjonariusze będą m.in. pouczać kierowców, że nadmierna prędkość jest podstawową przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Policja zaapelowała także o ostrożną jazdę w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym oznacza automatyczne zatrzymanie prawa jazdy. W 2019 roku prawie 49 tys. osób zostało zatrzymanych do kontroli z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie