Rynki reagują na atak USA. Kurs franka najwyższy od miesięcy

Biznes
Rynki reagują na atak USA. Kurs franka najwyższy od miesięcy
pixabay/softcodex
Notowania jena i franka szwajcarskiego - najwyższe od kilku miesięcy

Waluty tzw. bezpiecznego schronienia, takie jak japoński jen i frank szwajcarski, osiągnęły w piątek najwyższe od kilku miesięcy notowania po amerykańskich nalotach na lotnisko w Bagdadzie, w których zginęli irański generał i jeden z dowódców irackiej milicji - podała agencja Reutera. Wzrosty rzędu ok. 3,5 proc. odnotowały również notowania ropy naftowej.

W czwartek w amerykańskim nalocie w Bagdadzie zginął dowódca irańskich sił Al Kuds generał Kasem Sulejmani oraz jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis.

 

W reakcji na atak prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że USA czeka "miażdżąca zemsta" za zabicie Sulejmaniego. Z kolei irański minister obrony Amir Hatami ostrzegł, że "retorsje dosięgną wszystkich odpowiedzialnych" za zabicie generała.


ZOBACZ: Kasem Sulejmani nie żyje. "Najpotężniejszy człowiek wywiadu na Bliskim Wschodzie"

 

"Najwyższa wartość od tygodnia"

 

Jak podał Reuters, japońska waluta osiągnęła w piątek dwumiesięczne maksimum (107,92) wobec amerykańskiego dolara; w ciągu dnia jej kurs wzrósł o 0,5 proc. Agencja dodała, że jen jest określany jako waluta tzw. bezpiecznego schronienia przed ryzykiem, biorąc pod uwagę status Japonii jako największego kraju wierzyciela na świecie.

 

Natomiast frank szwajcarski - kolejna waluta postrzegana jako zabezpieczenie przed pogorszeniem koniunktury giełdowej - wzrósł podczas piątkowych notowań do najwyższego od czterech miesięcy poziomu 1,0824 wobec euro.

 

Analitycy, na których powołuje się agencja, zawracają uwagę, że dolar amerykański umocnił się wobec euro - osiągnął najwyższą wartość od tygodnia. Silniejszy dolar spowodował, że funt spadł o 0,2 proc. do 1,3117 dol. i 0,1 proc. w stosunku do euro, za które trzeba było zapłacić 85,10 pensów.

 

ZOBACZ: Atak USA w Bagdadzie. Nie żyje irański generał Sulejmani. "Teheran zapowiada zemstę"

 

Natomiast dolar hongkoński wzrósł do poziomu najwyższego od 2,5 miesiąca - do poziomu 7,7770 wobec dolara amerykańskiego.

 

Jak ocenił cytowany przez Reutera szef ds. walut z CIBC Jeremy Stretch, uczestnicy rynku "kalkulują teraz ryzyko zemsty" ze strony irańskiej. - Wciąż czekamy i obserwujemy, czy nastąpi dynamiczna reakcja - powiedział.

 

W piątek tuż po południu za dolara amerykańskiego płacono 3,823 zł, a za euro - 4,255 zł. Kurs franka szwajcarskiego wyniósł natomiast 3,927 zł.

 

Ceny ropy w górę

 

W piątek przed południem notowania ropy Brent w Londynie rosły o nieco ponad 3,5 proc. Baryłka Brent z dostawą w marcu wyceniana była na nieco ponad 68,6 dolara, co oznacza wzrost o niemal 3,6 proc. w stosunku do czwartkowego zamknięcia.

 

W Nowym Jorku baryłka ropy WTI z dostawą w lutym wyceniana była na 63,3 dolara, co oznacza wzrost o nieco ponad 3,5 proc.


ZOBACZ: Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś

 

Po pierwszych informacjach o ataku w Iraku notowania ropy skoczyły o ok. 4 proc. WTI osiągnęła poziom ponad 63,4 dol. i była najdroższa od maja 2019 r.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie