Kancelarie pomagające frankowiczom pod lupą UOKiK

Polska
Kancelarie pomagające frankowiczom pod lupą UOKiK
Polsat News
UOKiK przygląda się opłatom, jakie kancelarie pobierają od klientów

UOKiK prowadzi postępowania wobec pięciu kancelarii odszkodowawczych, które oferują frankowiczom pomoc w sporach z bankami - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" zwraca uwagę, że kancelarie odszkodowawcze, które dotąd zajmowały się w imieniu klientów sporami z firmami ubezpieczeniowymi, zaczęły kierować ofertę do posiadaczy hipotek we franku.

 

"UOKiK, sprawdzając proponowane umowy, znalazł kilka zapisów, które budzą wątpliwości i stały się podstawą do wszczęcia postępowania. Jeśli zastrzeżenia się potwierdzą, kancelarie mogą dostać karę w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego za poprzedni rok. Będą też musiały wycofać się z niewłaściwych zapisów" - czytamy we wtorkowym wydaniu dziennika.

 

Sprawdzanie, czy klienci są dobrze informowani

 

UOKiK przygląda się opłatom, jakie kancelarie pobierają od klientów. Sprawdza, czy klienci są dobrze informowani za co płacą i czy w umowach nie ma ukrytych dodatkowych kosztów.

 

Prezes UOKiK Marek Niechciał zaleca m.in. wnikliwe wczytywanie się w umowy. Urząd, sprawdzając je, znalazł zapisy, które są klauzulami zakazanymi. Na przykład paragraf o tym, że powództwo zostanie złożone, jeśli zgodzą się na to klient i kancelaria, przy czym brak informacji, kiedy kancelaria może odmówić złożenia pozwu. Jedna z firm ma w umowie zapis - kwestionowany przez UOKiK - zgodnie z którym klient zobowiązuje się, że bez jej zgody nie będzie nic samodzielnie robił w sprawie umowy swojego kredytu (np. negocjował z bankiem).

 

ZOBACZ: Kredyty we frankach. Sprawa Dziubaków odroczona

 

"Widzimy też wadliwość przepisów"

 

"Takie postanowienie może pozbawiać konsumenta możliwości uzyskania rekompensaty finansowej lub wypracowania innej formy kompromisu z bankiem" - zwracał uwagę Niechciał.

 

"Widzimy też wadliwość przepisów dotyczących odstąpienia od umowy przez konsumentów z takimi podmiotami. Bywa, że domagają się zapłaty nawet wtedy, gdy konsument sam porozumie się z ubezpieczycielem czy bankiem" - mówi prezes UOKiK.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie