"Amerykanie mogą wycofać żołnierzy z Polski. I to jest bardzo poważny problem"

Polska
"Amerykanie mogą wycofać żołnierzy z Polski. I to jest bardzo poważny problem"
Polsat News
"Wojna z USA oznaczałaby dla Iranu zagładę".

- Amerykanie mogą wycofać żołnierzy z Polski. I to jest bardzo poważnym problemem o charakterze obronnym i strategicznym - mówił w "Polityce na Ostro" Jerzy Maria Nowak, były ambasador przy NATO. - Nie sądzę, żeby do tego doszło, bo pobyt amerykańskich żołnierzy w Polsce nie wynika z chęci pomocy, ale także interesów, które mają Stany w Europie - odparł gen. prof. Bogusław Pacek.

Goście Agnieszki Gozdyry rozmawiali o tym, jaka jest pozycja Polska w narastającym konflikcie pomiędzy USA a Iranem. 

 

- Polska znalazła się w trudnej sytuacji. Jesteśmy postrzegani jako najważniejszy sojusznik USA. Zainwestowaliśmy dużo politycznie i finansowo i w związku z tym, jest to dzisiaj patowa sytuacja. Byłaby to zła decyzja, gdybyśmy się wmanewrowali, wkładając palec między drzwi a futrynę, w te różne działania na Bliskim Wschodzie. Ale z drugiej strony nam zależny na obecności Amerykanów w Polsce i to też jest ważne - powiedział w Polsat News gen. prof. Bogusław Pacek, były szef Żandarmerii Wojskowej i były rektor Akademii Obrony Narodowej. 

 

ZOBACZ: "Sulejmani był kimś więcej niż bin Laden i al-Bagdadi"

 

WIDEO: O tym, jaka jest pozycja Polska w narastającym konflikcie i czy jesteśmy bezpieczni dyskutowali goście programu "Polityka na Ostro" 

  

 

ZOBACZ: "Iran odpowie, to nie budzi żadnych wątpliwości"

 

- Amerykanie mogą wycofać żołnierzy z Polski. I to jest bardzo poważnym problemem o charakterze obronnym i strategicznym - ocenił Jerzy Maria Nowak, były ambasador przy NATO, profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. 

 

- Nie sądzę, żeby do tego doszło, bo pobyt amerykańskich wojsk w Polsce nie wynika z chęci pomocy, ale także interesów, które mają Stany w Europie - mówił gen. prof. Bogusław Pacek w "Polityce na Ostro". 

 

"Nie sądzę, żeby Amerykanie posunęli się do szantażu"

 

- Jeżeli byłoby napięcie na Oceanie Spokojnym z Chinami i konflikt z Iranem, to pan sądzi, że Trump co by zrobił? - pytał Nowak.

 

- Oczywiście tam byłby priorytet, natomiast nie sądzę, żeby Amerykanie posunęli się do szantażu Polski - odparł Pacek.

 

ZOBACZ: "W Europie mamy geszefciarzy". Waszczykowski zganił europejskich polityków za brak reakcji ws. Iranu

 

- Do szantażu nie. Wycofają po prostu wojska i koniec - zaznaczył Nowak.

 

- Wojna ze Stanami Zjednoczonymi oznaczałaby zagładę Iranu. Nie widzę też partnerów, którzy wspomogliby Iran, bo każdy dba o własne interesy - stwierdził gen. prof. Bogusław Pacek w Polsat News.

 

Zdaniem Nowaka, Iran nie ma "zbyt dużego pola manewru". - Myślę, że ograniczą się do jakiegoś ataku terrorystycznego - dodał.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl/grz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie