"Interesy polityczne ceni wyżej niż prawo do życia". Antynagroda dla Julii Przyłębskiej

Polska
"Interesy polityczne ceni wyżej niż prawo do życia". Antynagroda dla Julii Przyłębskiej
Polsat News
Jak zaznacza Fundacja Pro, Przyłębska "doprowadziła do tego, że TK nie zajął się wnioskiem posłów o zbadanie konstytucyjności przepisów, które pozwalają na zabijanie dzieci w łonach matek z powodu podejrzenia choroby"

Tytuł "Heroda Roku" przypadł w tym roku prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. "Doprowadziła do tego, że TK nie zajął się wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów, które pozwalają na zabijanie dzieci w łonach matek z powodu podejrzenia choroby" - uzasadniła wybór internautów organizująca konkurs Fundacja Pro-Prawo do Życia.

"Herod Roku" to antynagroda, którą w wyniku plebiscytu przyznaje Fundacja Pro–Prawo do Życia. W ostatnich latach jej laureatami byli m.in. Donald Tusk i Jarosław Kaczyński.

 

W zakończonym 30 grudnia głosowaniu zdecydowanym "zwycięzcą" za rok 2019 została Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Głos na nią oddało aż 54,77 proc. internautów.

 

 

TK przez 2 lata nie znalazł czasu na zbadanie prawa

 

Uzasadniając przyznanie tytułu prezes TK, Fundacja "Pro-Prawo do Życia" wyjaśniła: "Codziennie w polskich szpitalach aborterzy zabijają średnio troje dzieci. Aborterzy zabijają legalnie, bo politycy utrzymują mordercze prawo, a Trybunał Konstytucyjny przez 2 lata nie znalazł czasu na zbadanie tego prawa z Konstytucją. W Sejmie, Trybunale i wśród ginekologów są ludzie, którym nie zależy na tym, aby dzieci z Zespołem Downa mogły się urodzić. Mają inne interesy".

 

Polityka ponad prawem do życia

 

Jak zaznacza fundacja, Przyłębska "doprowadziła do tego, że TK nie zajął się wnioskiem posłów o zbadanie konstytucyjności przepisów, które pozwalają na zabijanie dzieci w łonach matek z powodu podejrzenia choroby". 

 

"Interesy polityczne ceni wyżej niż prawo do życia bezbronnych dzieci. Blokując wniosek przyczyniła się do tego, że w dalszym ciągu w polskich szpitalach zabijane jest troje dzieci dziennie" – zaznaczono.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński z tytułem Heroda roku 2016. Plebiscyt Fundacji Pro - Prawo do Życia

 

Nominowani do niechlubnej nagrody byli także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz ginekolodzy Łukasz i Gizela Jagielscy. Rzecznik otrzymał 24,63 proc. głosów, a Jagielscy 20,60 proc.

 

ms/msl/ KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie