Wielki model płuc alarmuje o smogu w Oświęcimiu

Polska
Wielki model płuc alarmuje o smogu w Oświęcimiu
Polsat News

Z każdym oddechem do naszych płuc trafia pół litra powietrza. Niestety to w Polsce należy do najbrudniejszych w Europie. W Oświęcimiu stanął model płuc kilkumetrowej wielkości, aby zwrócić uwagę na to, czym oddychamy.

- Płuca mają zobrazować, poprzez zmieniający się kolor tkaniny, czym tak naprawdę oddychamy - wyjaśnia Marcin Susuł z
Oświęcimskiego Alarmu Smogowego. 

 

To nie jedyny pomysł na edukowanie na temat szkodliwości smogu. Pracownicy dużych korporacji - w ramach programu "Biznes kontra smog" - odwiedzają szkoły i przedszkola, aby dzielić się wiedzą na ten temat z najmłodszymi.

 

- Zanieczyszczenie powietrza wynika głównie ze spalania węgla i drewna w naszych gospodarstwach domowych - mówi Ewa Lutomska z  Krakowskiego Alarmu Smogowego.

 

Zmiana pracy przez zanieczyszczone powietrze?

W czwartek obchodzimy dzień czystego powietrza. Smog zabija rocznie prawie pół miliona Europejczyków. Co dziesiąty to Polak. Nic więc dziwnego, że prawie trzy czwarte pracowników zrzeszonych w programie "Biznes kontra smog" przyznało, że zastanawia się nad zmianą miejsca pracy.

 

ZOBACZ TEŻ: Nowe, niższe normy alarmowania o smogu. Planowane dalsze obniżanie?

 

- Te osoby tak deklarują, ale jednak nie przeprowadziły się - mówi Dorota Franczukowska, koordynator programu "Biznes kontra smog".

 

WIDEO: 68 proc. pracowników dużych korporacji rozważa zmianę miejsca pracy przez zły stan powietrza

 

  

 

Ogromne płuca

 

W Oświęcimiu zainstalowano ogromne płuca ostrzegające przed smogiem. Takie pyłomierze mają pojawić się także w każdej dzielnicy Wrocławia. Ich lokalizację wskażą sami mieszkańcy.

 

-  Ludzie powinni wiedzieć jakie jest powietrze tam gdzie żyją, a nie tylko średnie dla miasta. To pozwoli im właściwie działać. Na przykład pozwoli zabezpieczyć dzieci w szkołach, przedszkolach przed wychodzeniem na dwór, kiedy jest zanieczyszczone powietrze - mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

 

ZOBACZ TEŻ: Zaostrzenie przepisów dt. alarmowania o smogu. Będziemy informowani częściej

 

10 mld zł na fotowoltaikę

 

Dwa miesiące temu sprawy w swoje ręce wziął rząd: w ciągu 10 lat zamierza wydać 10 mld zł na dopłaty do instalacji fotowoltaicznych w szkołach.

 

Rząd zamierza też znacznie uprościć formalności związane z uzyskiwaniem dopłat na wymianę pieców, czy na montaż instalacji fotowoltaicznych w domach.

pgo/ml/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze