"Bezczelne kłamstwa"; "niegodne i fałszywe". Tusk i Schetyna reagują na słowa Putina

Polska
"Bezczelne kłamstwa"; "niegodne i fałszywe". Tusk i Schetyna reagują na słowa Putina
#Newsroom
Zdaniem Donalda Tuska wobec słów Putina potrzebne jest wspólne stanowisko polskich władz i opozycji

"Wobec bezczelnych kłamstw prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej propagandy potrzebne jest wspólne stanowisko polskich władz i opozycji" - napisał w niedzielę na Twitterze były szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Szef PO Grzegorz Schetyna podkreślił z kolei, że "braku reakcji prezydenta (Dudy - red.) nie można zaakceptować".

- Tu nie ma miejsca i czasu na wewnętrzny spór - podkreślił były premier. 

 

 

"Słowa Putina wobec Polski są niegodne i fałszywe. Braku reakcji prezydenta nie można zaakceptować. Chaotyczne działania MSZ pokazują słabość polityki zagranicznej tej ekipy" - napisał w niedzielę na Twitterze szef PO Grzegorz Schetyna.

 

 

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia.

 

ZOBACZ: Polski wiceminister odpowiada rosyjskiemu ambasadorowi. Dodał wymowne zdjęcie

 

Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

 

"Łajdak, antysemicka świnia"

 

Putin sformułował też zarzuty wobec przedwojennego polskiego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego, który - według rosyjskiego prezydenta - miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Hitlerowi, jeśli wysłałby on polskich Żydów na zagładę do Afryki. - Łajdak, antysemicka świnia, inaczej powiedzieć się nie da. W pełni solidaryzował się on (Lipski - red.) z Hitlerem w jego antysemickim nastawieniu i, co więcej, obiecywał wystawić mu w Warszawie pomnik za niegodziwości wobec narodu żydowskiego - mówił Putin, uczestnicząc w posiedzeniu kolegium kierowniczego resortu obrony Rosji. 

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie