Premier spotkał się z seniorami. "Musimy zadbać o tych, którzy budowali podstawy naszej przyszłości"

Polska
Premier spotkał się z seniorami. "Musimy zadbać o tych, którzy budowali podstawy naszej przyszłości"
PAP/Maciej Kulczyński
Świadectwem jakości instytucji państwa, tego jak ono działa, jest to, czy państwo troszczy się w odpowiedni sposób o osoby starsze.

Trzeba zadbać o teraźniejszość, zadbać o tych, którzy budowali podstawy naszej przyszłości, czyli o naszych seniorów - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Brenniku k. Legnicy (woj. dolnośląskie).

Szef rządu zwrócił uwagę, że seniorzy mają najróżniejsze potrzeby i problemy właściwe dla wieku starszego. Jak dodał, świadectwem jakości instytucji państwa, tego jak ono działa, jest to, czy państwo troszczy się w odpowiedni sposób o osoby starsze.

 

- Chcę państwu z tego miejsca zadeklarować, że te deficyty, które wcześniej były, chcemy redukować. Chcemy, żeby rzeczywiście w jesieni życia, ludziom było łatwiej - oświadczył Morawiecki.

 

ZOBACZ: Emmanuel Macron ma przyjechać do Polski. Spotka się z prezydentem Dudą

 

Premier zwrócił uwagę, że myśląc o przyszłości, zapominamy o teraźniejszości. - Trzeba też zadbać o teraźniejszość, zadbać o tych, którzy budowali podstawy naszej przyszłości, czyli o naszych emerytów, o naszych seniorów, o osoby, które dzisiaj potrzebują wsparcia, wyciągniętej ręki ze strony państwa - mówił Morawiecki.

 

Premier o "trzynastce"

 

Podkreślił, że rząd PiS "naprawiał instytucje państwa". - Przed wszystkim uszczelniliśmy system podatkowy, bo przez niego, jak przez durszlak, przepływały miliardy złotych przed 2015 rokiem - mówił.

 

Jak dodał, dziś środki pozyskane z uszczelnienia systemu podatkowego są dzielone. - Dzielimy się tymi środkami w wyraźny, jednoznaczny sposób, takim wyrazem podzielenia się z seniorami jest emerytura plus, czyli "trzynastka" - zaznaczył szef rządu.

 

Premier przypomniał, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący "trzynastki". - Będzie kolejna "trzynastka" i w kolejnych latach również, po to by ułatwić życie seniorom - mówił.

 

Dodał, że rok 2019, to "potrójny impuls, trójskok" dla seniorów. Morawiecki wymienił tu waloryzację kwotową dla seniorów, których emerytury są poniżej średniej emerytalnej. - To co najmniej 70 zł miesięcznie, czyli nie 5 czy 10 zł, wynikające z inflacji, ale co najmniej 70 zł. W roku 2020, po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, również zdecydowaliśmy się na waloryzację kwotową – też co najmniej 70 zł - powiedział premier.

 

Życzenia noworoczne

 

Drugi element "trójskoku" - jak mówił szef rządu – to emerytura plus, czyli "trzynastka". - Trzeci, to kilkadziesiąt złotych, co miesiąc zostawione średnio w portfelu emerytów, poprzez obniżkę podatku PIT z 18 do 17 proc. - mówił.

 

Premier złożył też seniorom życzenia noworoczne. - Dziękuję seniorom za to, że w trudnych warunkach PRL, Polski, która nie była suwerenna, odbudowywali Polskę po wojnie; budowali ją w takich okolicznościach, w jakich można było to robić - zaznaczył.

 

Morawiecki życzył seniorom, aby "czuli pomocną dłoń". - Wy możecie przekazać doświadczenie życia młodszym, a jednocześnie oni mogą się uczyć do was - mówił. Dodał, że chciałby, aby Polska była zbudowana w ten sposób, żeby starsi dzieli się doświadczeniem z młodszym, a młodsi dawali radość starszym - poprzez swoją obecność i pomoc.

 

Szef rządu mówił też, że chce, aby domy seniora były jak najlepiej wyposażone. - Tym, którzy się do tego przyczyniają, bardzo dziękuję - powiedział premier.

 

Spotkanie odbyło się w Domu Pomocy Społecznej "Prząśnik".

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie