Lawina runęła na stok narciarski we Włoszech. Nie żyją kobieta i dwoje dzieci [WIDEO]

Świat
Lawina runęła na stok narciarski we Włoszech. Nie żyją kobieta i dwoje dzieci [WIDEO]
Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com/jacky73490
Lawina była szeroka na 150 metrów

Trzy osoby - kobieta i dwoje kilkuletnich dzieci - zginęły w sobotę w lawinie, która zeszła na stok narciarski w Val Senales koło Bolzano w Trydencie na północy Włoch. Wszystkie ofiary to Niemcy.

Lawina, która zeszła z lodowca na stok Teufelsegg, zasypując grupę niemieckich narciarzy, była szeroka na 150 metrów i długa na pół kilometra - podały media, powołując się na górskie służby ratunkowe.

 

Na miejscu zginęła kobieta i siedmioletnia dziewczynka. W szpitalu w Trydencie zmarło drugie poszkodowane dziecko, przewiezione tam śmigłowcem w bardzo ciężkim stanie.

 

ZOBACZ: Lawina śnieżna porwała turystę ze szlaku na Rysy

 

Dwie osoby są ranne - są to ojciec jednego z dzieci, które zginęły, oraz jego 11-letni syn.

 

 

Ostrzeżenie przed lawinami w Polsce

 

Ratownicy TOPR ogłosili w Tatrach trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy apelują o nie wychodzenie w wyższe partie gór, na szlaki powyżej schronisk.

 

Na Kasprowym Wierchu leży już 135 cm śniegu, a temperatura na szczycie spadła do -12 st. C. Dodatkowo w górach wieje silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 80 km na godzinę.

 

ZOBACZ: Dwie akcje ratunkowe w Tatrach. "Turyści noc spędzili w wykopanej jamie"

 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Możliwe jest także samoistne schodzenie dużych lawin.

 

Śnieżnie w Beskidach

 

Przybyło śniegu w Beskidach, na Babiej Górze spadło go 18 cm, na Pilsku 20 cm, a na Klimczoku 10 cm. Szlaki są przysypane. Widoczność jest ograniczona do 100 m. W sobotę rano było kilka stopni mrozu. Na Babiej Górze i Pilsku mogą zejść lawiny – podali goprowcy.

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR poinformowali, że na Babiej Górze niewielkie zagrożenie lawinowe występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i miejscowo przewianego śniegu. Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych wynosi do 70 cm.

 

Na Babiej Górze obowiązuje najniższy, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

luq/wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie