Bartoszewski: wierzyć można w Boga, a nie w Gretę Thunberg

Polska
Bartoszewski: wierzyć można w Boga, a nie w Gretę Thunberg
AP
Według Bartoszewskiego, Greta Thunberg może być "nieświadomie wykorzystywana".

- Myślę, że Greta Thunberg była autentyczną nastolatką, która przejmuje się sprawami klimatycznymi, ale jak zaczęła mieć jakieś sukcesy na polu międzynarodowym, to za nią mogła ustawić się kolejka ludzi, którzy chcą na tym zarobić - powiedział w "Graffiti" Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-Koalicja Polska). Jak dodał, on sam "nie jest wyznawcą ekologizmu".

- Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne (...) to coś co się narzuca, a ta aktywistka (Greta Thunberg - red.) staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych - powiedział w Telewizji Republika krakowski metropolita abp Marek Jędraszewski.

 

Jak stwierdził, "jest to sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii".

 

Władysław Teofil Bartoszewski pytany w "Graffiti" o słowa arcybiskupa powiedział, że on sam nie jest wyznawcą "ani ekologizmu, ani genderyzmu, ani żadnego -izmu". - Sprawy klimatyczne są bardzo ważne, dotyczy to wszystkich ludzi na świecie i dobrze, że ludzie młodzi, tacy jak pani Thunberg się tym przejmują i starają się zmienić świat na lepszy - dodał.

 

ZOBACZ: Donosy na rodziców Grety Thunberg. Oskarżenia o wykorzystywanie

 

WIDEO: Władysław Teofil Bartoszewski w "Graffiti":

  

 

Pytany, czy wierzy w Gretę Thunberg odpowiedział: "wierzyć można w Boga, a nie w panią Thunberg".

 

Bartoszewski stwierdził także, że Thunberg "zaczynała jako autentyczna osoba, przejęta sprawami klimatycznymi". - Jak zaczęła mieć jakieś sukcesy na polu międzynarodowym, to za nią mogła ustawić się kolejka ludzi, którzy chcą na tym zarobić - dodał.

 

Według posła PSL, młoda aktywistka może być "nieświadomie wykorzystywana".

 

"Idź do biała"

 

W odpowiedzi na słowa arcybiskupa, wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej napisał w mediach społecznościowych: "Nie ma dziś gorszej zarazy w cywilizowanym świecie niż ci, którzy kwestionują konieczność dbania o naszą planetę i jej ochronę Jędraszewski, idź do diabła, tam jest twoje miejsce".

 

- Jest to absolutnie niepoprawna wypowiedź, nie wolno tak mówić, żeby kogoś wysyłać do piekła - stwierdził Bartoszewski. Jak dodał, abp Jędraszewski "jest znany z tego, że ma bardzo kontrowersyjne wypowiedzi".

 

- Arcybiskup nie powinien się tak wypowiadać - ocenił.

 

Bartoszewski był pytany także o hodowców zwierząt futerkowych. - PSL zagłosuje za tym, żeby utrzymać hodowle, ja się wstrzymam - zadeklarował. Jak powiedział, nie jest zwolennikiem "złego traktowania zwierząt".

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie