101. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Uroczystości w Poznaniu i Warszawie

Polska
101. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Uroczystości w Poznaniu i Warszawie
PAP/Marek Zakrzewski
W tym roku tradycyjnie do poznania "przyjechał" Ignacy Jan Paderewski. To upamiętnienie prawdziwych zdarzeń sprzed ponad wieku

Przez cały piątek w Poznaniu trwają obchody 101. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Zaczęło się ono 27 grudnia 1918 roku. Główne uroczystości zaplanowano po południu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. W sobotę uroczystości przeniosą się do stolicy.

O 101. rocznicę powstania przypomniały m.in. kancelarie premiera i prezydenta.

 

 


Natomiast wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka PO na prezydenta, napisała na Twitterze, że "z niepodległościowego zrywu Wielkopolan płynie dla nas ważna nauka - zorganizowani i zjednoczeni potrafimy zwyciężać".

 


"101 lat temu wolność była na wyciągnięcie ręki. Wielkopolanie od dawna czekali, by po nią sięgnąć" - napisał w oficjalnym zaproszeniu na uroczystości Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

 

Uroczystości w Poznaniu

 

"Czekali na ten jeden dziejowy moment, pracując wytrwale, wierni Ojczyźnie, cierpliwie dzień w dzień, rok za rokiem - ponad 100 lat. Gdy większość regionów Polski już cieszyła się otrzymaną wolnością, Wielkopolanie sami musieli o nią zawalczyć. 27 grudnia 1918 r. byli już gotowi. Uzbrojoną ręką sięgnęli po wolność. Przychodząc tego dnia każdego roku razem przed pomnik Powstańców Wielkopolskich, pamiętajmy, że to oni podarowali nam wolność" - dodał Woźniak.

 

Główne uroczystości zaplanowano po południu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Wcześniej w kościele farnym odprawiono mszę święta w intencji uczestników powstania.

 

W planach m.in. multimedialne widowisko

 

Przed południem przedstawiciele lokalnych władz złożyli na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan wiązanki na mogiłach dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka oraz powstańca płk. Wincentego Wierzejewskiego. Prochy płk. Wierzejewskiego i jego małżonki zostały sprowadzone z Wielkiej Brytanii i pochowane w Poznaniu 18 grudnia.

 

W ciągu dnia delegacje złożą kwiaty przy pomnikach i tablicach osób związanych z powstaniem.

 

ZOBACZ: "Pstryczek w nos", "bezsilność rosyjskiej polityki historycznej". Politycy o słowach Putina

 

Zwieńczeniem oficjalnych obchodów w stolicy Wielkopolski będzie wystawione na pl. Wolności widowisko multimedialne "Światło Zwycięstwa. Poznań 2019".

 

- Po raz pierwszy w tradycyjne ramy naszych poznańskich uroczystości postanowiliśmy wpisać nowoczesną formę narracji historycznej – mapping. Będziemy świadkami feerii efektów świetlnych i pirotechnicznych oraz gry laserów, z pomocą których przypomniane zostaną najważniejsze powstańcze wydarzenia. Sceną widowiska będzie fasada budynku Arkadii – poinformowała rzeczniczka marszałka Anna Parzyńska-Paschke.

 

Obchody powstania wielkopolskiego w stolicy

 

W sobotę uroczystości przeniosą się do Warszawy. - Co roku jesteśmy w Warszawie. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza oddajemy hołd twórcom victorii wielkopolskiej. Prosto z okopów powstania wielkopolskiego nasi przodkowie poszli walczyć w powstaniach śląskich, podążyli na odsiecz Lwowa i Małopolski Wschodniej zajętych przez Ukraińców, stali się postrachem wojsk bolszewickich – powiedział Woźniak. 

 

Marszałek przypomniał, że w 1925 roku, przy odsłonięciu Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, złożono w nim szczątki żołnierza sprowadzone z Cmentarza Obrońców Lwowa.

 

- Ten hołd oddany wszystkim walczącym i poległym w obronie wschodnich granic Rzeczypospolitej jest także hołdem dla Wielkopolan, którzy wnieśli w to zwycięstwo ogromny wkład. Dlatego tak ważne jest, byśmy co roku byli w stolicy - powiedział.

 

Wielkopolska wróciła po powstaniu do Polski

 

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r.

 

W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie