Pracowite święta strażaków i policjantów. Setki pożarów, wypadki i fałszywe alarmy

Polska
Pracowite święta strażaków i policjantów. Setki pożarów, wypadki i fałszywe alarmy
Zdj. ilustracyjne, fot. Polsat News
Strażacy w wigilię i I dzień świąt gasili pożary, wypompowywali wodę, a wraz z policją interweniowali po wypadkach na drogach

W Wigilię i pierwszy dzień świąt strażacy wyjeżdżali łącznie ponad 1,6 tys. razy. - W 416 pożarach zginęło pięć osób - przekazał w czwartek st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Zapracowani byli też policjanci. 25 grudnia na drogach doszło do 36 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 43 zostały ranne. Zatrzymano też 175 pijanych kierowców.

W wigilię i pierwszy dzień świąt strażacy interweniowali łącznie 1622 razy. W tym czasie w całej Polsce doszło do 416 pożarów, w których zginęło 5 osób, a 22 zostały ranne - poinformował Frątczak.

 

Cztery spośród pięciu ofiar śmiertelnych to osoby, które zginęły w dwóch pożarach na warszawskim Bemowie.

 

ZOBACZ: Dwie osoby zginęły w pożarze na stołecznym Bemowie

 

1078 interwencji Państwowej Straży Pożarnej wiązało się głównie ze złą pogodą i z wypadkami drogowymi; w tych zdarzeniach zginęło 14 osób, a 270 zostało rannych. W 128 przypadkach wyjazdy strażaków były skutkiem fałszywych alarmów.

 

Kilkadziesiąt zatruć czadem

 

- W ciągu tych dwóch dni strażacy 30 razy podejmowali interwencje związane z emisją tlenku węgla, w których poszkodowanych zostało 20 osób. Nikt na szczęście nie zginął - powiedział rzecznik KG PSP.

 

ZOBACZ: Tragiczny pożar w stolicy, zginęły dwie starsze osoby. Strażacy ostrzegają przed "cichym zabójcą"

 

Rzecznik zaznaczył, że w porównaniu z 2018 r. w tym roku w Wigilię i pierwszy dzień świąt było więcej interwencji, a mniej pożarów. W roku ubiegłym doszło do 459 takich zdarzeń; ofiar śmiertelnych pożarów było tyle samo, a liczba rannych - zbliżona.

 

Na zwiększenie liczby tegorocznych wyjazdów PSP wpływ miały interwencje w czasie Wigilii, kiedy strażacy 170 razy usuwali skutki silnego wiatru i opadów deszczu - głównie na Podkarpaciu oraz w Małopolsce i na Śląsku.

 

Ponad 10 osób zginęło w święta na drogach

 

Natomiast z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w Wigilię i pierwszy dzień świąt na polskich drogach doszło do 131 wypadków, w których zginęło 11 osób, a 161 osób zostało rannych. Większość wypadków miała miejsce w Wigilię, kiedy zginęło 8 osób, a 118 zostało rannych.

 

W ciągu ostatnich dwóch dni policjanci zatrzymali 345 nietrzeźwych kierowców, czyli o 84 osoby więcej niż w czasie ubiegłorocznej Wigilii i Bożego Narodzenia.

 

- Z każdą liczbą pijanych kierowców wiąże się czyjaś tragedia, ale również odpowiedzialność karna za jazdę pod wpływem alkoholu i moralna za spowodowanie wypadku - powiedziała st. asp. Wioletta Szubska z KGP.

 

Wolta 18-latka za kierownicą. Padły strzały

 

Jako przykład nieodpowiedzialnego zachowania podała przypadek z Gdańska, gdzie w czasie Bożego Narodzenia policjanci ścigali 18-latka, który jechał pod prąd.

 

ZOBACZ: Pościg za 18-letnim kierowcą, który jechał pod prąd. Padły strzały

 

- Policjant użył broni, oddał strzał ostrzegawczy w powietrze. Okazało się, że młody mężczyzna był nietrzeźwy i nie wiedział w którą stronę jedzie - mówiła st. asp. Szubska.

 

Policjantka zaapelowała do rodzin oraz wszystkich osób, które widzą, że ktoś próbuje wsiadać za kierownicę po alkoholu, aby stanowczo reagowały w takich sytuacjach.

 

Policyjna akcja "Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie"

 

Od wtorku w całej Polsce trwa policyjna akcja pod nazwą "Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie". Działania potrwają do godz. 22 w niedzielę. W tym czasie każdego dnia akcji wyjedzie na drogi średnio ok. 5 tys. policjantów ruchu drogowego.

 

Funkcjonariusze widoczni są głównie w miejscach szczególnie niebezpiecznych, a także na drogach wjazdowych i wyjazdowych z największych miast.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie