Izraelski atak rakietowy na cele w pobliżu Damaszku

Świat
Izraelski atak rakietowy na cele w pobliżu Damaszku
Zdjęcie ilustracyjne/pixabay/SpaceX-Imagery
W ostatnich latach siły Izraela przeprowadziły setki ataków w Syrii

Co najmniej trzy rakiety wystrzelił Izrael z okupowanych Wzgórz Golan na cele w pobliżu stolicy Syrii, Damaszku - poinformowała w niedzielę wieczorem syryjska agencja SANA, dodając, że jeden z pocisków został zniszczony przez obronę powietrzną.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie poinformowało, że atak rakietowy skierowany był na irańskie i syryjskie pozycje wojskowe w pobliżu Damaszku.

 

Nie ma informacji o ofiarach

 

Według Obserwatorium w okolicy lotniska na przedmieściach syryjskiej stolicy słychać było trzy eksplozje. Syryjskie media rządowe twierdzą, że jedna z rakiet została zestrzelona przez obronę powietrzną.

 

ZOBACZ: Państwa NATO podzielone w sprawie Syrii

 

Nie ma informacji o ofiarach, choć - jak podało Obserwatorium - zauważono jadące na miejsce ostrzału karetki pogotowia.

 

Jak dotychczas nie było żadnego komentarza w tej sprawie ze strony Izraela.

 

Setki ataków w Syrii

 

W ostatnich latach siły Izraela przeprowadziły setki ataków w Syrii przeciwko swym zażartym wrogom w regionie: siłom Iranu i Hezbollahowi - wspieranej przez ten kraj i Syrię radykalnej szyickiej organizacji z Libanu. Izrael nazywa ich największym zagrożeniem u swoich granic.

 

Izrael twierdzi, że Iran i Hezbollah dążą do przekształcenia Syrii w nową linię frontu w konfrontacji z państwem żydowskim. Napięcia przybrały na sile po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa z końca marca o uznaniu zwierzchnictwa Izraela nad Wzgórzami Golan, zajętymi przez państwo żydowskie podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową. ONZ uważa Wzgórza Golan za okupowane terytorium Syrii. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie