"KRS nie przestanie powoływać sędziów". Przewodniczący Rady po wyroku Izby Pracy

Polska
"KRS nie przestanie powoływać sędziów". Przewodniczący Rady po wyroku Izby Pracy
Polsat News
Leszek Mazur zapowiedział, że KRS nadal będzie rozstrzygała konkursy do sądów powszechnych

- Pomimo wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego Krajowa Rada Sądownictwa nie przestanie nominować sędziów - zapewnił sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Rady. Zapowiedział też, że prawdopodobnie już w lutym Rada będzie opiniować kandydatów do Izby Dyscyplinarnej SN.

Mazur odniósł się do wyroku Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Powołując się na orzeczenie TSUE, uznała m.in., że polska KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i prawa krajowego.

 

Będzie konkurs sędziowski do Izby Dyscyplinarnej

 

- Pomimo rozstrzygnięcia Izby Pracy, KRS nie przestanie nominować sędziów. Będziemy rekomendowali kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, ale także rozstrzygali konkursy do sądów powszechnych - powiedział sędzia Mazur.

 

ZOBACZ: "Działania sędziego Juszczyszyna zasługują na potępienie" - ocenił przewodniczący KRS

 

Zapowiedział przy tym, że prawdopodobnie w lutym przyszłego roku KRS przeprowadzi konkurs sędziowski do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nas sześć wolnych stanowisk. Do KRS w ramach tego konkursu wpłynęły 33 kandydatury.

 

W listopadzie w ramach procedury naboru na wolne stanowiska sędziowskie Rada pozytywnie zaopiniowała dwie kandydatury do Izby Karnej SN: sędziego Marka Motuka i sędziego Igora Zgolińskiego.

 

Wolne miejsca w izbach Sądu Najwyższego

 

Również w listopadzie KRS zarekomendowała do Izby Cywilnej SN sędziego Dariusza Pawłyszcze. Z kolei w grudniu wskazała do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Leszka Bieleckiego, profesora uniwersytetu w Kielcach.

 

Procedura naboru na te stanowiska została zainicjowana obwieszczeniem prezydenta z sierpnia ubiegłego roku. Wynikało z niego, że w Izbie Cywilnej SN do obsadzenia są cztery stanowiska, w Izbie Karnej trzy, a w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kolejne cztery.

 

Nabór do Sądu Najwyższego na stanowiska obsadzone w listopadzie i grudniu był wstrzymany w związku z postępowaniami przed Trybunałem Sprawiedliwości UE dotyczącymi m.in. przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

 

ZOBACZ: Polacy podzieleni ws. ustawy ograniczającej niezależność sędziów. Sondaż IBRiS

 

Od początku 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o SN umożliwiająca sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Po tych zmianach powrócono do naboru do SN.

 

Orzeczenie TSUE dt. Izby Dyscyplinarnej

 

Jeszcze w sierpniu I prezes SN Małgorzata Gersdorf w piśmie do przewodniczącego KRS apelowała o wstrzymanie opiniowania sędziów ze względu na toczące się wówczas przed TSUE postępowania w sprawach pytań prejudycjalnych odnoszących się m.in. do tego, czy po przeprowadzonych reformach w Polsce KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym.

 

ZOBACZ: Gersdorf wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej do powstrzymania się od orzekania

 

19 listopada br. odpowiadając na te pytania, TSUE orzekł m.in., że to polski Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej SN, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów SN w stan spoczynku.

 

Po odpowiedzi TSUE sprawy wróciły do SN. Izba pracy tego sądu 5 grudnia zakończyła pierwszą z nich, posiedzenia w dwóch pozostałych są wyznaczone na 15 stycznia.

wka/ PAP,
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie