Małgorzata Gersdorf chce bawić się w międzynarodowe trybunały - Jacek Ozdoba (PiS) w "Graffiti"

Polska
Małgorzata Gersdorf chce bawić się w międzynarodowe trybunały - Jacek Ozdoba (PiS) w "Graffiti"
Polsat News

- Pani prezes chce się bawić w międzynarodowe trybunały, w opiniowanie na zasadzie takiej, że ona jest politykiem i chce ustalać, jak mają wyglądać przepisy w Polsce i co najgorsze nie chce respektować konstytucji - powiedział Jacek Ozdoba (PiS) w "Graffiti".

Prezydent Andrzej Duda odniósł się do wypowiedzi pierwszej prezes Sądu Najwyższego, która krytycznie wyraziła się o nowelizacji ustroju sądów powszechnych pod hasłem "dyscyplinowania" sędziów.

 

- Sądzę, że prezydent jest rozczarowany postawą pierwszej prezes sądu Najwyższego. W ostatnich dniach pani prezes zamiast być prezesem Sądu Najwyższego na przykład o nowelizacjach ustaw sądowych wyrażała się skandalicznie. Porównywanie przepisów nowelizujących ustawy o sądach powszechnych do stanu wojennego to jest absolutny skandal i tego się nie powinno robić - powiedział Jacek Ozdoba z PiS.

 

ZOBACZ: "System sądownictwa wymaga reform, ale nie takich, jakie są wdrażane". Orędzie marszałka Senatu

 

- Pani prezes chce się bawić w międzynarodowe trybunały w opiniowanie na zasadzie takiej, że ona jest politykiem i chce ustalać, jak mają wyglądać przepisy w Polsce i co najgorsze, nie chce respektować konstytucji - powiedział Jacek Ozdoba.


Ozdoba nazwał list Małgorzaty Gersdorf "hańbą". Pierwsza prezes Sądu Najwyższego napisała w odniesieniu do reformy sądów o "państwie autorytarnym" i prosiła o "zaniechanie nienawiści do sędziów". Użyła także porównania do stanu wojennego.

 

- Nie wolno używać tego typu określeń, bo są one obraźliwe nie tylko dla autorów (nowelizacji ustawy - red.), ludzi, którzy chcą reformować wymiar sprawiedliwości, ale dla ofiar z 1981 roku - powiedział Ozdoba.

 

ZOBACZ: "My nie przeżyjemy, jeżeli będziesz startował". Tusk o rozmowie z córką ws. wyborów prezydenckich

 

- Sądzę, że pani pierwsza prezes Sądu Najwyższego dokładnie wie, kto zasiada w Izbie (Dyscyplinarnej - red.) Sądu Najwyższego i jeżeli porównuje cokolwiek do stanu wojennego to niech najpierw niech porozmawia z kolegami - powiedział Ozdoba.

 

Zdaniem Ozdoby nowelizacja ustaw sadowych nie jest zagrożona w Senacie. Poseł PiS nie spodziewa się "cofnięcia o krok" mimo zapowiedzi marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który zapowiedział w niedzielę w swoim orędzi, że "Nad ustawami sądowymi Senat będzie pracował najstaranniej".

 

- Ustawa powoduje stabilizację wymiaru sprawiedliwości - zapewnił Ozdoba. Jego zdaniem Komisja Europejska nie powinna ingerować w proces legislacyjny w Polsce.

 

Program prowadził Wojciech Dąbrowski.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie