"Prawo w Polsce za PiS stanowione jest nocą"

Polska
"Prawo w Polsce za PiS stanowione jest nocą"
Polsat News
Kamil Bortniczuk, Dorota Olko, Waldemar Sługocki oraz Robert Winnicki w "Polityce na Ostro"

- Wtedy, kiedy są strategiczne decyzje dotyczące zwłaszcza wymiaru sprawiedliwości, to PiS chowa się pod osłoną nocy - ubolewam ze w XXI w. prawo jest tak procedowane - mówił w "Polityce na Ostro" poseł KO Waldemar Sługocki. Kamil Bortniczuk (Porozumienie) stwierdził z kolei, że celem ustawy jest "zachowanie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa".

Sejm uchwalił w piątek po południu nowelizację ustaw sądowych, która przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

 

ZOBACZ: Ustawa o zmianach w sądach uchwalona. Odrzucono ponad 80 wniosków opozycji

 

Po ogłoszeniu wyniku głosowania na sali z ław opozycji rozległy się okrzyki m.in. "hańba" i "konstytucja". Sejmowa większość nie zastosowała się do prośby Komisji Europejskiej, która w liście do najważniejszych osób w państwie - prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu - prosiła o wstrzymanie projektu.

 

"Zamiast osuszyć bagno, wpuścili swój strumyk"

 

- To jest ustawa reaktywna - nie kreuje reformy sądownictwa. Jej celem jest zachowywanie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa - mówił w "Polityce na Ostro" Kamil Bortniczuk.

 

Robert Winnicki (Konfederacja) skomentował, że w ustawie o sądach nie chodzi o to, żeby "złapać króliczka", tylko go "gonić". - Oni zamiast osuszyć bagno w polskim sądownictwie, to wpuścili swój strumyk, zasilili je i sytuacja po czterech latach jest taka, że śmierdzi jeszcze bardziej - dodał.


WIDEO: w "Polityce na Ostro" dyskusja o projekcie o zmianach w sądownictwie

 

  

 

Poseł Konfederacji ocenił, że PiS przez 4 lata okazał się "skandalicznie nieskuteczny w radykalnym reformowaniu sądownictwa".

 

"Zadziwiające, że prawo jest stanowione w takim trybie"

 

- Najbardziej dla mnie zadziwiające jest to, że prawo stanowione jest w takim trybie - mówiła Dorota Olko (Nowa Lewica).

 

ZOBACZ: Dziemianowicz: posłowie PiS zapomnieli, że mają włączone mikrofony

 

Waldemar Sługocki dodał z kolei, że "prawo w Polsce za czasów PiS, stanowione jest nocą" - Ubolewam, że w XXI w. tak procedowane jest prawo - mówił poseł KO.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj

msl/bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie