Zatruta przynęta w organizmie.Ratowali orła bielika

Polska
Zatruta przynęta w organizmie.Ratowali orła bielika
Facebook/Stowarzyszenie Leśne Pogotowie - Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt

"Nasze starania przyniosły na szczęście poprawę i dziś orzeł Sobiesław wcina rybki, że aż miło" - informuje Stowarzyszenie Leśne Pogotowie. Niestety drugi odnaleziony bielik nie miał tyle szczęścia. Ptaki prawdopodobnie miały kontakt z zatrutą przynętą zawierającą środki ochrony roślin. Ornitolodzy proszą o pomoc w jej odnalezieniu.

Bielik został znaleziony przez członków Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Był znany pracownikom, bo zaobrączkowali go w 2016 r. Kilka metrów dalej leżał martwy lis, który mógł być ostatnim posiłkiem ptaka.

 

ZOBACZ: Otruto bielika. "Spożył trutkę w podrzuconej padlinie"

 

Ginęły w okrutnych męczarniach

 

"Zwierzęta zginęły w okrutnych męczarniach. Zakładamy, że przyczyną śmierci były: karbofuran, bromadilon, brodifakum zawarte w dawniej używanych, a obecnie zakazanych środkach ochrony roślin. Przypadki takie miały miejsce również w poprzednich latach, co zostało potwierdzone badaniami toksykologicznymi" - informuje LTO.

 

 

Członkowie towarzystwa dodają, że na tym terenie od lat dochodzi do tragicznych w skutkach praktyk wykładania zatrutej przynęty "nafaszerowanej środkami".

 

ZOBACZ: Młody bielik w tarapatach. Bo pożarł lisa

 

Drugi ptak miał więcej szczęścia

 

Kolejny bielik został odnaleziony w lesie koło Bychawy. Dzięki policjantom z tamtejszej komendy policji ptak trafił do Stowarzyszenia Leśne Pogotowie - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt z podejrzeniem zatrucia. Był bardzo osłabiony, więc pracownicy wykonali serię badań. Przez kolejne dni zwierzę było nawadniane i poddawane kolejnym badaniom. 

 

ZOBACZ: Bieliki padają ofiarą truciciela. Znaleziono kolejnego martwego ptaka

 

"Nasze starania przyniosły na szczęście poprawę i dziś Sobiesław wcina rybki, że aż miło. Mamy nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej i niedługo wypuścimy go na wolność" - poinformowało stowarzyszenie.

 

Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne zachęca do przyłączenia się do akcji wyszukiwania zatrutej przynęty. 
msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie