Morawiecki: program termomodernizacji budynków zostanie rozszerzony o budownictwo z wielkiej płyty

Biznes
Morawiecki: program termomodernizacji budynków zostanie rozszerzony o budownictwo z wielkiej płyty
PAP/Paweł Supernak

Program termomodernizacji budynków zostanie rozszerzony o budownictwo z wielkiej płyty - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządu. W blokach z elementów prefabrykowanych mieszka obecnie 12 mln ludzi. Szef rządu powiedział, że dofinansowanie do polepszenia charakterystyki cieplnej tych obiektów ma wynosić połowę, a niekiedy do 60 proc. łącznych kosztów.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Projekt zakłada m.in. wsparcie dla właścicieli budynków powstałych w technologii wielkopłytowej, pomoc dla samorządów w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych, zmianę sposobu naliczania premii termomodernizacyjnej, tak by premiować kompleksową termomodernizację.

 

Pieniądze na ocieplenie bloków z PRL

 

Jak podało ministerstwo rozwoju, w ciągu 10 lat Fundusz Termomodernizacji i Remontów ma wydać na takie wsparcie około 3,2 mld zł, z czego około 2,2 mld zł dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy.

 

ZOBACZ: Premier: ponad 100 mld zł na rządowy program Stop Smog

 

Morawiecki przypomniał we wtorek, że w budynkach z wielkiej płyty mieszka 12 mln ludzi. Dodał, że dofinansowanie ma wynosić 50 proc., a w niektórych przypadkach do 60 proc. łącznych kosztów termomodernizacji.

 

- W ten sposób chcemy adresować problem smogu, który zauważa 44 proc. polskiego społeczeństwa - stwierdził.

 

Mniejsze rachunki i lepsza jakość powietrza

 

- To są projekty, które mają w realny sposób zmniejszyć rachunki, poprawić jakość powietrza i przyczynić się do polityki klimatycznej - oświadczył Morawiecki.

 

Na poprawę efektywności energetycznej wymienioną w unijnym Nowym Zielonym Ładzie, przedstawionym przez Komisję Europejską, zwróciła uwagę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

 

ZOBACZ: CBOS: Polacy optymistycznie o nowym rządzie Morawieckiego

 

- Fundusz Termomodernizacji i Remontów "włącza trzeci bieg" w zakresie poprawy struktury mieszkaniowej, tkanki mieszkaniowej, jaką mamy w Polsce - powiedziała Emilewicz.

 

Według niej od połowy lat dziewięćdziesiątych fundusze umożliwiały poprawę efektywności energetycznej przede wszystkim w blokach należących do spółdzielni mieszkaniowych.

 

Szansa dla wspólnot mieszkaniowych 

 

- Teraz otwierane są drzwi do tego funduszu dla wszelkich wspólnot mieszkaniowych oraz dla budownictwa wielorodzinnego, którego własnością w większym stopniu jest samorząd terytorialny. Dotychczas ta tkanka mieszkaniowa nie była dotknięta remontami ponieważ samorządu nie było stać na to, aby samodzielnie ją remontować - dodała minister i zaznaczyła, że Fundusz Termomodernizacji i Remontów nie mógł ich finansować, bo nie było do tego podstaw prawnych - stwierdziła Emilewicz.

 

ZOBACZ: Emilewicz: podwyżka cen prądu nie będzie szczególnie odczuwalna

 

Według szefowej resortu rozwoju, w przyszłym roku rząd przeznaczy 260 mln zł na działania związane z termomodernizacją, a w kolejnych - 300 mln zł.

 

- W następnych latach dofinansowanie będzie również pochodzić z funduszy strukturalnych oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - stwierdziła minister.

ms/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie