Premier: ponad 100 mld zł na rządowy program Stop Smog

Polska
Premier: ponad 100 mld zł na rządowy program Stop Smog
PAP/Łukasz Gągulski

Rządowy program Stop Smog ma wesprzeć ludzi, których nie stać na wzięcie udziału w kosztach ocieplania swoich budynków - powiedział w niedzielę w gminie Skawina premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że na program przeznaczono ponad 100 mld zł.

Premier spotkał się w niedzielę z beneficjentami programu rządowego Stop Smog.

 

Jak podkreślił, jednym z kluczowych punktów programu jest termomodernizacja.

 

- Na ten program przeznaczamy ponad 100 mld zł, na wsparcie finansowe i to w wysokości do 90 proc., albo czasami nawet do 100 proc. dla tych ludzi, których w ogóle nie będzie stać na wzięcie udziału w kosztach ocieplania swoich budynków. A ocieplony budynek to 30, 40 proc., a fachowcy mówią, że nawet do 50 proc. oszczędności energetycznej, czyli mniejsza potrzeba spalania, w ogóle mniejsze zużycie nośników energetycznych, czystsze powietrze, mniej substancji szkodliwych, dwutlenku węgla - powiedział premier.

 

Wyraził nadzieję, że dzięki programowi powietrze w Polsce będzie coraz lepsze.

 

- A dzięki temu my Polacy coraz zdrowsi - dodał Morawiecki.

 

Pieniądze w pierwszej kolejności trafią do miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców

 

Beneficjenci projektu mogą liczyć na 90, a nawet 100 proc. dofinansowania ociepleń budynków. Ocieplony budynek to - mówił premier - 30, 40 proc., a fachowcy mówią, że nawet do 50 proc. oszczędności energetycznej.

 

Na pilotaż termomodernizacyjny zostanie przeznaczone z budżetu państwa 883,20 mln zł w latach 2019-2024, które zasilą Fundusz Termomodernizacji i Remontów, prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Większość tej kwoty, bo ponad 700 mln zł pochodzić ma z opłaty recyklingowej - opłaty ponoszonej przez sieci handlowe za wydawanie toreb foliowych. W latach 2019-2020 na pilotaż zostanie przeznaczone 180 mln zł, a w latach 2021-2024 - 703,20 mln zł.

 

Pieniądze w pierwszej kolejności trafią do miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców.

 

Program Stop Smog to drugi duży rządowy projekt, obok programu Czyste Powietrze, który ma na celu wsparcie termomodernizacji. Od Czystego Powietrza program Stop Smog różni się tym, że ma charakter pomocy społecznej, jest przeznaczony dla najmniej zamożnych w najbardziej zanieczyszczonych regionach i jest realizowany w ścisłej współpracy z gminami.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie