Niemiecki przedsiębiorca obrażał Polaków. Wyrok: 8 miesięcy więzienia i 20 tys. zł grzywny

Polska
Niemiecki przedsiębiorca obrażał Polaków. Wyrok: 8 miesięcy więzienia i 20 tys. zł grzywny
Wikimedia.org/Izoldaw

"Jesteście idioci", "Polaczki", "Scheisse Polaken" - takich zwrotów miał, zdaniem prokuratury, używać wobec pracowników oskarżony niemiecki przedsiębiorca. Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał za to Hansa G. na karę 20 tys. złotych grzywny, a za grożenie jednej z pokrzywdzonych na karę 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Wyrok nie jest prawomocny.

Według prokuratury, oskarżony używał wobec pracowników takich zwrotów jak: "jesteście idioci", "Polaczki", "Scheisse Polaken". Miało do tego dochodzić od czerwca 2015 do stycznia 2016 r. w Dębogórzu w siedzibie firmy Hansa G. Ponadto niemieckiemu biznesmenowi zarzucono grożenie jednej z pokrzywdzonych - Natalii Nitek - popełnieniem przestępstwa przeciwko życiu.


Sprawę nagłośniono w programie pt.: "Otwartym tekstem" w Telewizji Republika wyemitowanym 17 marca 2016 r. W audycji pokazano wykonane z ukrycia nagrania dokonane przez Natalię Nitek, na których niemiecki przedsiębiorca mówi m.in.: "Nienawidzę Polaków, nie to, że ich nie lubię, nienawidzę ich. Oni wszyscy są cwelami i idiotami. Lepiej jest w Afryce. Jesteście gównem". Biznesmen miał również mówić: "Tak, jestem! Jestem hitlerowcem! To wina tego kraju (Polski - red.), że taki jestem". Na nagraniu słychać też: "Zabiłbym wszystkich Polaków. Nie miałbym z tym problemu".

 

ZOBACZ: "Polska k...a". Obraźliwy wpis rosyjskiego siatkarza wywołał reakcję PZPS


Początkowo śledztwo dotyczyło publicznego propagowania ustroju faszystowskiego oraz publicznego znieważania grupy ludności lub pojedynczych osób z powodu ich przynależności narodowej. Ostatecznie prokuratura nie postawiła jednak Hansowi G. tych zarzutów, uznając, że do czynów tych nie dochodziło w miejscu publicznym.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie