W Wielkiej Brytanii przedterminowe wybory do Izby Gmin. Głosujący decydują o brexicie

Świat
W Wielkiej Brytanii przedterminowe wybory do Izby Gmin. Głosujący decydują o brexicie
commons.wikimedia.org/DaniKauf
Faworytem wyborów jest rządząca od 2010 roku Partia Konserwatywna

Przedterminowe wybory do Izby Gmin rozpoczęły się w czwartek rano w Wielkiej Brytanii. Od ich wyniku zależy nie tylko, kto będzie rządził Zjednoczonym Królestwem przez najbliższe pięć lat, ale także czy i kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej.

Faworytem wyborów jest rządząca od 2010 roku Partia Konserwatywna. W ostatnich sondażach ugrupowanie miało od 5 do 12 punktów przewagi nad Partią Pracy, co najprawdopodobniej da jej samodzielną większość w Izbie Gmin, której w poprzedniej kadencji partia nie miała.

 

Johnson: wyjście z UE jak najszybciej

 

Premier Boris Johnson zapowiada, że jeśli konserwatyści, których jest liderem, zdobędą większość, Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej w obecnie obowiązującym terminie, czyli 31 stycznia 2020 roku.

 

ZOBACZ: Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii. Izba Gmin rozwiązana

 

Tak naprawdę nie zakończy to jednak zamieszania związanego z brexitem, bo Londyn i Bruksela będą musiały jeszcze wynegocjować umowę o przyszłych relacjach handlowych.

 

Opozycja chce zatrzymania brexitu

 

Opozycyjna Partia Pracy chce w przypadku zwycięstwa renegocjować porozumienie z Unia Europejską, tak aby Wielka Brytania pozostała w unii celnej ze Wspólnotą, a następnie poddać je pod referendum.

 

Z kolei Liberalni Demokraci deklarowali, że w przypadku swojego zwycięstwa wniosek o wyjście z UE natychmiast wycofają.

 

ZOBACZ: Brexit. Tusk: jest zgoda państw UE na przesunięcie wyjścia W. Brytanii ze Wspólnoty

 

Obok brexitu, drugim najważniejszym tematem w kampanii był stan publicznej opieki zdrowotnej NHS. W szczególności debatę na ten temat próbowali prowadzić laburzyści, którzy oskarżali Johnsona, że zamierza sprywatyzować NHS oraz że jest to temat rozmów handlowych z USA.

 

Wszystkie partie zapowiadały znaczące dofinansowanie NHS.

 

Wybory potrwają do godz. 23:00 czasu polskiego. Po ich zakończeniu podane zostaną wyniki sondażowe, zaś dokładne rezultaty z poszczególnych okręgów będą spływać w nocy z czwartku na piątek. Pierwsze posiedzenie nowego parlamentu zapowiedziano na wtorek 17 grudnia.

emi/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie