Do Senatu trafił projekt ustawy o rekompensatach dla samorządów w związku ze zmianami w podatkach

Biznes
Do Senatu trafił projekt ustawy o rekompensatach dla samorządów w związku ze zmianami w podatkach
zdj. ilustracyjne/Pixabay/Jarmoluk
Projekt trafi teraz do senackiej komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej

Na ręce marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego trafił projekt ustawy o rekompensatach w związku ze zmianami w podatkach. Zakłada on, że samorządy otrzymają dodatkowe pieniądza w zamian za ubytki w ich budżetach w związku z ostatnimi zmianami w podatku PIT - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta informuje, że w tym tygodniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z prezydentami Łodzi - Hanną Zdanowską, stolicy -Rafałem Trzaskowskim, Sopotu - Jackiem Karnowskim i Sosnowca - Arkadiuszem Chęcińskim. Na spotkaniu obecna była również wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Przedstawiciele miast przynieśli Grodzkiemu projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

 

Więcej pieniędzy w zamian za mniejszy podatek

 

Propozycja zmian w przepisach zakłada zrekompensowanie samorządom ubytków w ich budżetach, które mają powstać w związku z ostatnimi zmianami w PIT. Autorzy projektu szacują, że zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (m.in. obniżenie stawki PIT z 18 do 17 proc., zerowy PIT dla osób do 26. roku życia) i w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (tu wskazuje się na zniesienie limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli 30-krotności, z którego na razie PiS się wycofał) oznaczają dla władz lokalnych uszczerbek na poziomie 7,9 mld zł rocznie.

 

Dlatego projekt ustawy przewiduje zwiększenie udziału procentowego lokalnych władz we wpływach z PIT. I tak proponuje się zwiększyć udział gmin z obecnych 38,08 proc. do 45,01 proc. W przypadku powiatów mowa o zmianie z 10,25 proc. do 11,77 proc., a województw - 1,6 proc. do 1,84 proc.

 

Dodatkowe straty po zamknięciu OFE

 

W projekcie zawarto też drugą propozycję, przewidzianą tylko na 2020 r. Projektodawcy twierdzą, że wskutek likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych samorządy stracą kolejne 9,6 mld zł, zaś rząd zyska ponad 19 mld zł, pobierając od środków ubezpieczonych tzw. opłatę przekształceniową za transfer pieniędzy z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne.

 

Dlatego włodarze postulują, by w ramach rekompensaty samorządom jednorazowo zwiększyć w 2020 r. udziały w PIT. W przypadku gmin - o 6,61 pkt proc., powiatów - o 1,78 pkt proc., miast na prawach powiatu - o 8,39 pkt proc., a województw - o 0,28 pkt proc.

 

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że projekt trafi teraz do senackiej komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej, którą kieruje senator Zygmunt Frankiewicz z Koalicji Obywatelskiej.

 

Przewiduje też, że problemy z uchwalaniem projektu z pewnością pojawią się w Sejmie, tam bowiem karty rozdaje Zjednoczona Prawica - czyli PiS i koalicjanci. Z innych klubów poparcie dla projektu - według gazety - deklaruje KO. Pozostałe kluby opozycyjne nie wykluczają poparcia nowych przepisów, ale najpierw chcą się zapoznać z projektem.

emi/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie