Źródło UE: szczyt unijny przedłuży sankcje wobec Rosji

Świat
Źródło UE: szczyt unijny przedłuży sankcje wobec Rosji
PAP/EPA/CHARLES PLATIAU / POOL
Przywódcy państw mają dać zgodę na przedłużenie sankcji wobec Rosji.

Przywódcy państw Unii Europejskiej mają dać zgodę na kolejne przedłużenie sankcji wobec Rosji - poinformowało w środę dziennikarzy wysoko postawione źródło unijne.

Wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron mają przedstawić pozostałym liderom krajów UE informacje w sprawie poniedziałkowych rozmów w Paryżu w formacie normandzkim na temat konfliktu w Donbasie.

 

- Bardzo prawdopodobne, że Rada Europejska potwierdzi trwanie sankcji gospodarczych; (...) spodziewamy się, że sankcje zostaną przedłużone - powiedziało źródło.

 

UE do tej pory co pół roku przedłużała restrykcje gospodarcze wobec Rosji, mimo że kilka stolic, zwłaszcza Budapeszt i Rzym, chętnie odstąpiłoby od tej praktyki, żeby poprawić relacje z Moskwą.

 

ZOBACZ: Putin: przekazanie Ukrainie granicy w Donbasie grozi drugą Srebrenicą

 

Niepewność co do przedłużenia sankcji wzmocniła postawa prezydenta Francji Macrona, który wysyłał pozytywne sygnały w ostatnim czasie w kierunku Rosji.

 

UE uzależniła zniesienie sankcji od pełnej realizacji porozumień mińskich. Choć termin w tej sprawie wyznaczono na 31 grudnia 2015 roku, to porozumienia wciąż nie zostały w pełni wdrożone.

 

Sankcje dotyczą sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania. Oznaczają ograniczenie dostępu do unijnych rynków kapitałowych dla największych rosyjskich instytucji finansowych, firm energetycznych oraz przemysłu obronnego.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie