"Działamy na rzecz zniesienia sankcji wobec Rosji". Premier Włoch po spotkaniu z Putinem

Świat
"Działamy na rzecz zniesienia sankcji wobec Rosji". Premier Włoch po spotkaniu z Putinem
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas wizyty w czwartek w Rzymie wyraził nadzieję na wznowienie pełnych relacji z Unią Europejską. "Działamy na rzecz tego" - zapewnił go po spotkaniu premier Włoch Giuseppe Conte na wspólnej konferencji prasowej.

Po rozmowach z Conte w Kancelarii Premiera, Palazzo Chigi, Putin pytany o opinię na temat kandydatki na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która w przeszłości krytykowała władze w Moskwie, stwierdził, że nie wie, jaka będzie jej postawa w tej nowej roli.

 

Kwestia sankcji nałożonych na Rosję

 

Odniósł się również do kwestii sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu. Włoski rząd jest zwolennikiem ich zniesienia.

Putin oświadczył: "Rozumiemy, że Włochy są związane zobowiązaniami europejskimi, i nie mamy żadnych żądań wobec włoskich przyjaciół, ale mamy nadzieję, że Włochy w kwestii sankcji przedstawią stanowisko na rzecz pełnych relacji z Rosją".

 

Wyraził przekonanie, że Rosja i UE są naturalnymi partnerami w wielu dziedzinach.

 

- Jesteśmy wdzięczni Włochom za ich stanowisko, zgodnie z którym należy przywrócić też pełne relacje między USA a Rosją - dodał prezydent. Wyraził zadowolenie z przebiegu "konstruktywnych" rozmów z szefem włoskiego rządu.

 

Putin dodał, że ma nadzieję na zawarcie porozumienia w sprawie ceł między Chinami i USA. "W przeciwnym razie straci na tym cała gospodarka" - ostrzegł.

 

"Należy przywrócić klimat zaufania z Europą"

 

Premier Włoch mówił, że jego kraj działa na rzecz zniesienia sankcji wobec Rosji.

 

Conte powiedział: "Uważamy, że sankcje są celem, są stanem przejściowym, a Włochy działają na rzecz tego, aby pojawiły się przesłanki do przezwyciężenia tego stanu relacji między UE a Rosją, który nie przynosi korzyści Rosji, UE ani Włochom, bo mogłyby wzmocnić stosunki handlowe".

 

- Aby osiągnąć ten cel, któremu Włochy są oddane, trzeba, aby okoliczności dojrzały, i my pracujemy nad tym - zadeklarował szef włoskiego rządu.

 

Następnie premier Conte stwierdził: "Kiedy przyjaciel Władimir mówi, że w sprawie sankcji nie wszystko zależy od Rosji, jest zbyt skromny".

 

- Ja uważam, że Rosja, aby przezwyciężyć ten spór, może odegrać wielką rolę. Należy przywrócić klimat zaufania z Europą - zaznaczył włoski premier.

 

"Sankcje - dodał - przyniosły straty wszystkim; tak nam, jak i wam".

 

Conte wyraził nadzieję, że nowe kierownictwo Unii Europejskiej "weźmie to pod uwagę".

 

- My jesteśmy gotowi zrobić to, co do nas należy - oświadczył premier Włoch, który spotkanie z Putinem określił jako "bardzo serdeczne i pozytywne".

 

Kryzys na Ukrainie

 

Conte zapewnił, że razem ze swym gościem zgadzają się co do tego, że należy jak najszybciej rozwiązać kryzys na Ukrainie, gdyż "poddaje on pod dyskusję fundamentalne relacje między UE a Rosją i grozi utratą nadzwyczaj ważnego bagażu zaufania i reguł, wypracowanych przez 25 lat dialogu".

 

Premier ocenił, że wybór nowego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego "otwiera szanse" na rozwiązanie kryzysu. "Mamy nadzieję, że zostaną one wykorzystane"- dodał Conte.

 

Jak poinformował, obaj są przekonani o potrzebie wspierania działań ONZ i pracy na rzecz rozejmu w ogarniętej wojną domową Libii.

- Potwierdziliśmy znakomity stan naszych relacji dwustronnych mimo utrzymywania się warunków, które doprowadziły do pogorszenia stosunków z UE - dodał włoski premier.

 

Jego zdaniem Moskwa jest "niezbędnym" partnerem przy rozwiązywaniu kryzysów regionalnych.

 

Na początku konferencji Conte złożył Putinowi kondolencje w związku ze śmiercią rosyjskich marynarzy, którzy zginęli w pożarze na okręcie o napędzie nuklearnym.

 

Następnie prezydent Rosji i premier Włoch udali się na kolację wydaną w rzymskiej rezydencji rządowej Villa Madama. Wzięli w niej udział także włoscy wicepremierzy, liderzy ugrupowań koalicyjnych Matteo Salvini z Ligi i Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd

msl/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie