Pierwsza rocznica zamachu w Strasburgu. "Nigdy nie przestaniemy popierać dialogu"

Świat
Pierwsza rocznica zamachu w Strasburgu. "Nigdy nie przestaniemy popierać dialogu"
PAP/EPA/PATRICK SEEGER
Do ataku terrorystycznego na jarmarku bożonarodzeniowym doszło 11 grudnia 2018 roku

W Strasburgu w środę odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę ataku terrorystycznego na jarmarku bożonarodzeniowym z 11 grudnia 2018 roku, w którym zginęło 5 osób, a 10 zostało rannych.

Zamach terrorystyczny w stolicy Alzacji przeprowadził 29-letni Cherif Chekatt. Napastnik uzbrojony w pistolet i nóż zabił pięć i zranił 10 osób, zanim został zastrzelony następnego dnia przez patrol policyjny. Terrorysta pochodzenia algierskiego urodził się w Strasburgu.

W zamachu zginął 35-letni Bartosz Niedzielski, Polak pochodzący z Katowic.

Obchody rocznicowe w mieście rozpoczęto marszem upamiętniającym ofiary zamachu oraz spotkaniem rodzin ofiar z ministrem spraw wewnętrznych Francji Christophem Castanerem.

 

"Nasze serca są wciąż w żałobie"


Na Placu Republiki zainstalowano pamiątkową stelę ze szkła z wizerunkiem miasta, którą mieszkańcy Strasburga otoczyli zapalonymi świecami pamiątkowymi.

 

ZOBACZ: Strzelanina w Strasburgu; prokurator: napastnik krzyczał "Allahu Akbar"


Zwracając się do zebranych, burmistrz Strasburga Roland Ries przypomniał o atakach terrorystycznych, dokonanych w innych francuskich miastach: Montauban, Paryżu, Nicei itp. - Nigdy nie przestaniemy popierać dialogu, który jest częścią naszej tożsamości - oświadczył Ries.

Castaner wymienił z imienia i nazwiska każdą z ofiar, mówiąc: "minął rok, ale nie zapomnieliśmy". - Nasze serca są wciąż w żałobie (...) Atak na jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu to wciąż niezagojona rana. (...) 11 grudnia nie będzie jednak rocznicą nienawiści - podkreślił Castaner.

 

Minuta ciszy w Parlamencie Europejskim


Hołd ofiarom zamachu minutą ciszy oddał również Parlament Europejski, który w Strasburgu ma oficjalną siedzibę. Podczas ataku rok temu europosłowie zostali zatrzymani w budynku, gdy służby ścigały zamachowca.

Wieczorem uroczystości zakończyła dwugodzinna ekumeniczna ceremonia w katedrze, a przed godziną 20. w całym mieście rozbrzmiały dzwony. Mieszkańcy miasta w oknach swoich domów umieścili zapalone świece.

Wieczorem miał się odbyć koncert upamiętniający tragedię, ale dzień wcześniej został odwołany z powodów finansowych. Koncern ma zostać zorganizowany w przyszłym roku.

Strasburg w tym roku ponownie stal się świąteczną stolicą Francji. 450. jarmark bożonarodzeniowy będzie czynny tradycyjnie do 30 grudnia. Ponad 300 stoisk oferuje odwiedzającym w okresie świątecznym tradycyjne alzackie produkty. Ulice miasta ozdobiono świątecznymi dekoracjami.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie