Kredyt po przebytym nowotworze? To możliwe. "Zmiana jest potrzebna"

Polska
Kredyt po przebytym nowotworze? To możliwe. "Zmiana jest potrzebna"
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Strategia Onkologiczna przewiduje nowe rozwiązania kredytowe dla pacjentów po przebytej chorobie

- Dziś przebyta choroba onkologiczna często odbiera szansę na ubezpieczenie i w efekcie uniemożliwia zawarcie umowy z bankiem - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"W Strategii Onkologicznej, która jeszcze w tym roku powinna zostać przyjęta przez rząd, pojawił się zapis, żeby do końca 2025 r. wprowadzić rozwiązania legislacyjne umożliwiające pacjentom onkologicznym i »ozdrowieńcom« dostęp do powszechnych ubezpieczeń na życie, w szczególności determinujących możliwość uzyskania produktów bankowych (kredytów)" - napisano w gazecie.

 

Jak dowiedział się "DGP", rozważanych jest kilka opcji. "Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie możliwości tzw. zatarcia informacji o chorobie przy rozmowach z ubezpieczycielem" - podano.

 

"Chodzi o to, żeby nikt nie był karany, gdy okaże się, że zachorował albo zostanie odkryte, że wcześniej miał raka" - tłumaczył w rozmowie z "DGP" szef zespołu pracującego przy resorcie zdrowia nad Strategią prof. Piotr Rutkowski.

 

ZOBACZ: 49 dziewczynek może nie otrzymać drugiej dawki szczepionki przeciw nowotworom. Brak leku w Polsce

 

"Zatarcie po 5 lub 10 latach od ustania choroby"

 

Dodano, że "dotyczyłoby to osób, które zostały wyleczone". "W planach jest wprowadzenie prawa do zatarcia po pięciu albo 10 latach od ustania choroby" - napisano.

 

Prof. Rutkowski przekazał, że dla dzieci ten okres powinien być krótszy. "Jak ktoś w dzieciństwie przeszedł na przykład ostrą białaczkę, ryzyko nawrotu jest bardzo niewielkie" - powiedział.

 

"Zmiana jest potrzebna"

 

Prof. Rutkowski podkreśla, że "zmiana jest potrzebna, bo on sam w swojej praktyce miał do czynienia z sytuacjami, w których jego byli pacjenci nie mogli wziąć kredytu".

 

"Ktoś w młodym wieku chorował na czerniaka, gdzie ryzyko nawrotu wynosi 1 proc., i nie mógł uzyskać ubezpieczenia" - opowiadał. Jego zdaniem takie przepisy powodują, że chorzy na raka są podwójnie poszkodowani - zmagali się z chorobą i nie mają np. szansy na kupno mieszkania, bo nie uzyskają kredytu.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie