Grand Press 2019. Tomasz Sekielski Dziennikarzem Roku

Polska
Grand Press 2019. Tomasz Sekielski Dziennikarzem Roku
Twitter/Sekielski

Tomasz Sekielski został Dziennikarzem Roku 2019 w konkursie Grand Press. Tomasz i Marek Sekielski zdobyli również nagrodę Grand Press 2019 w kategorii Reportaż TV/Wideo za reportaż o pedofilii w Kościele "Tylko nie mów nikomu".

Tomasz Sekielski zdobył w głosowaniu redakcji rekordowe 253 punkty. Za nim znaleźli się: Bertold Kittel ("Superwizjer" TVN) - 89 pkt., Andrzej Stankiewicz (Onet) - 35 pkt., Marek Sekielski (producent "Tylko nie mów nikomu") - 23 pkt., Magdalena Gałczyńska (Onet) - 19 pkt.

 

Dziennikarz Roku 2019 otrzymał statuetkę stalówki zaprojektowaną przez Annę Rzeźnik i czek równowartości 10 tys. euro.

 

- Trzynaście lat temu stałem przed państwem i też odbierałem tytuł Dziennikarza Roku. Strasznie miło jest znowu trzymać stalówkę i dzierżyć tytuł Dziennikarza Roku (...). Od nas, od dziennikarzy, zależy bardzo dużo, a śmiem nawet powiedzieć, że zależy przyszłość demokracji. Mówię o dziennikarstwie rzetelnym i jakościowym. Życzę nam wszystkim odwagi, niezależności, uporu, uczciwości i wszystkiego dobrego - powiedział laureat, odbierając statuetkę.

 

Wcześniej Tomasz Sekielski wraz z producentem "Tylko nie mów nikomu" Markiem Sekielskim zwyciężył w kategorii reportaż telewizyjny/wideo. - Chciałbym zadedykować tę nagrodę ofiarom księży pedofilów i to nie tylko tym, które wystąpiły w naszym filmie, ale wszystkim, które muszą mierzyć się z cierpieniem, z tajemnicą ukrywaną przez lata. Wszystkim tym, którzy są osamotnieni w tej walce - podkreślił Tomasz Sekielski podczas gali.

 

ZOBACZ: Bracia Sekielscy laureatami Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego

 

Reportaż "Tylko nie mów nikomu" miał premierę 11 maja na YouTube. Wyświetlono go ponad 23 miliony razy.

 

Dokument opowiada o kilku osobach, które w dzieciństwie były molestowane seksualnie przez księży, m.in. kustosza bazyliki w Licheniu oraz byłego kapelana prezydenta Lecha Wałęsy.

 

Podczas uroczystości, która odbyła się w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wręczono również nagrody Grand Press za najlepsze materiały prasowe, radiowe i telewizyjne. W kategorii dziennikarstwo śledcze jury konkursu uhonorowało Bertolda Kittela z "Superwizjera" TVN za reportaż "Pancerny Marian i pokoje na godziny" ujawniający, że prezes NIK Marian Banaś wynajmował gangsterom kamienicę z pokojami na godziny.

 

Za najważniejszy w kategorii news uznano tekst Magdaleny Gałczyńskiej z Onetu "Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości", w którym - jak uzasadniono - "rozpracowała powiązania hejterki internetowej i ujawniła związek wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka z grupą hejterską mającą na celu skompromitowanie sędziów nieposłusznych władzy".

 

Z kolei najlepszym artykułem publicystycznym okazał się "Homo sovieticus po latach" Rafała Wosia ("Tygodnik Powszechny"), który "rozlicza ks. Józefa Tischnera z jego sympatii politycznych, wyrzucając filozofowi stanie po stronie liberalnych reform Leszka Balcerowicza".

 

Za reportaż prasowy uhonorowano zmarłą w lutym reporterkę "Dużego Formatu" Bożenę Aksamit. W tekście "Sekret Świętej Brygidy" autorka ukazała nastolatki zgwałcone przez ks. Henryka Jankowskiego. W kategorii reportaż radiowy doceniono Jolantę Rudnik i Andrzeja Rudnika (Polskie Radio Koszalin) za "Niedokończoną żałobę" opisującą walkę rodziny Arama Rybickiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, by zapobiec nakazanej przez państwo ekshumacji.

 

Nagroda za najlepszy wywiad powędrowała do Roberta Mazurka ("Dziennik Gazeta Prawna") za rozmowę "Związki partnerskie nie są złe", w której dziennikarz "spiera się z wiceprezydentem Warszawy Pawłem Rabiejem, gdy ten oświadcza, że jest za małżeństwami homoseksualnymi, upierając się, iż to w gruncie rzeczy rozwiązanie konserwatywne".

 

Nagrodą im. Bohdana Tomaszewskiego dla Michała Kołodziejczyka

 

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne jury doceniło Lecha Dawidowicza z "Czarno na białym" TVN24 za materiał "Pegasus". Jak przypomniano w uzasadnieniu nominacji, dziennikarz dotarł do informacji, że "polskie służby zakupiły najpotężniejszy system szpiegowski, który może przejąć kontrolę nad dowolnym urządzeniem, dając wgląd w życie i tajemnice każdego z nas".

 

Nagrodę Grand Press Economy dla "dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych oraz wysoką jakością publikowanych materiałów" odebrał Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej".

 

Grand Press Digital za "innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej" powędrował do serwisu fact-checkingowego Konkret24.

 

Nagrodą im. Bohdana Tomaszewskiego dla dziennikarza sportowego "prezentującego elegancję w posługiwaniu się językiem polskim" doceniono Michała Kołodziejczyka z WP SportoweFakty. Wyróżnienie przyznano za "doskonały warsztat dziennikarza, dyscyplinę myśli i kulturę słowa prezentowaną w mediach tradycyjnych i społecznościowych".

 

W tym roku w jury zasiadali: Katarzyna Buszkowska ("Press"), Kamila Ceran (Tok FM), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Krzysztof Jedlak ("Dziennik Gazeta Prawna"), Jerzy Jurecki ("Tygodnik Podhalański"), Marcin Kowalczyk ("Express Ilustrowany", "Dziennik Łódzki"), Edward Miszczak (TVN i Discovery), Andrzej Skworz ("Press"), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (Grupa RMF), Agata Szczęśniak (OKO.press), Marek Twaróg ("Dziennik Zachodni"), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski ("Polityka").

zdr/ press.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie