Biedroń zorganizował w PE projekcję filmu Sekielskich. A Jaki filmu o bohaterach polskiego Kościoła

Świat
Biedroń zorganizował w PE projekcję filmu Sekielskich. A Jaki filmu o bohaterach polskiego Kościoła
Facebook//Patryk Jaki

W PE w Brukseli, z inicjatywy lidera Wiosny, europosła Roberta Biedronia, pokazano we wtorek film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Projekcji towarzyszyła debata dotycząca pedofili w kościele katolickim w Polsce. W tym samych czasie Patryk Jaki, z obozu Zjednoczonej Prawicy, zorganizował pokaz filmu "Tylko powiedzcie każdemu" o bohaterach polskiego Kościoła.

Biedroń podczas debaty mówił, że temat pedofili w kościele katolickim był w Polsce przez wiele lat przemilczany. Wiele, jego zdaniem, zmieniło się, gdy do sieci trafił film braci Sekielskich. Jak podkreślił, film wzbudził zainteresowanie milionów Polaków. - Był często oglądany w innych krajach poza Polską, był na liście najczęściej oglądanych filmów w Norwegii, Islandii, Irlandii. Spotkał się z dużym zainteresowaniem opinii publicznej - oznajmił.

 

Scheuring-Wielgus: film tak naprawdę był pierwszym "młotem"


W debacie wzięła udział posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. - Cieszę się, że temat jest poruszony w Parlamencie Europejskim. (...) Nakręcenie tego filmu przez braci Sekielskich jest bardzo ważnym momentem w Polsce, w pewnym procesie w Polsce, który trwa od jakiegoś czasu. Mam na myśli ujawnianie przez polskie media przypadków nadużyć przez księży w polskim kościele - oświadczyła.


Jej zdaniem film zerwał pewne tabu. - Ten film tak naprawdę był pierwszym "młotem", który wywarł bardzo duże wrażenie na opinii publicznej - powiedziała Scheuring-Wielgus.


Film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" pokazuje przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży.


W dwugodzinnym dokumencie znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których – jak opisują – dochodziło do molestowania.

 

Patryk Jaki zorganizował pokaz filmu "Tylko powiedzcie każdemu"

 

Tego samego dnia w Brukseli Patryk Jaki zorganizował pokaz filmu "Tylko powiedzcie każdemu" - o odważnych bohaterach polskiego kościoła - oraz "Jan Paweł II w Małopolsce" i "Dwie korony". "Niech Europa usłyszy o dwóch wspaniałych świadectwach świętych Polaków" - zachęcał europoseł do obejrzenia obrazów. 

 

Po projekcji filmów w Parlamencie Europejskim odbyła się debata, którą europoseł udostępnił na swoim profilu na Facebooku.  W debacie udział wzięli m.in. Beata Kempa i Ryszard Legutko.

 

 

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie