CBA zatrzymało dziewięć osób w sprawie oszustw podatkowych

Polska
CBA zatrzymało dziewięć osób w sprawie oszustw podatkowych
CBA
Według wstępnych ustaleń wartość wprowadzonych do obrotu faktur przekracza 20 mln zł

Dziewięć osób ze Śląska zatrzymali agenci CBA w śledztwie ws. fałszowanych faktur VAT o wartości ponad 20 mln zł; prokuratura w Krakowie ma przedstawić zatrzymanym m.in. zarzuty udziału z zorganizowanej grupie przestępczej - poinformowało CBA.

"Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dziewięć osób, właścicieli podmiotów gospodarczych ze Śląska działających w różnych branżach" - poinformowało CBA w poniedziałek. Jak podało Biuro w komunikacie, działania agentów mają związek ze śledztwem toczącym się w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie w sprawie działania zorganizowanej grupy wprowadzającej do obrotu poświadczające nieprawdę faktury VAT. Według wstępnych ustaleń wartość wprowadzonych do obrotu faktur przekracza 20 mln zł.

 

ZOBACZ: Fikcyjne faktury, nieistniejące towary. Przedsiębiorcy wyłudzili kilkaset tysięcy złotych

 

Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej

 

Jednocześnie funkcjonariusze CBA z delegatur w Katowicach, Rzeszowie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku i Warszawie zabezpieczają dokumentację finansowo-księgową w siedzibach 30 podmiotów gospodarczych działających na terenie kilku województw, w tym śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i pomorskiego.

 

Po zakończeniu przeszukań zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, która ma im postawić zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

W czynnościach związanych z rozbiciem grupy i zabezpieczaniem dowodów w 30 podmiotach uczestniczy 60 funkcjonariuszy. "Jest to pierwsza realizacja CBA w tej sprawie, która ma rozwojowy charakter" - zaznaczyło Biuro.

emi/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze