Zjadł banana wartego blisko pół miliona złotych. "To performance"

Świat
Zjadł banana wartego blisko pół miliona złotych. "To performance"
Instagram/David Datuna

Banan przyklejony taśmą - właśnie taką pracę zaprezentował galerii Perrotin w Art Basel w Miami artysta Maurizio Cattelan. Dzieło było warte 120 tys. dolarów, czyli ponad 460 tys. złotych. Praca nie wisiała jednak długo. Perfomer David Datuna na oczach kamer i obiektywów skonsumował owoc. 

Autorem niecodziennej instalacji, która zawisła na ścianie galerii Perrotin w Art Basel w Miami jest włoski artysta Maurizio Cattelan. Przyklejony do ściany przejrzały banan, wyniesiony do rangi sztuki i nazwany "Komikiem" został sprzedany za 120 tys. dolarów. 

 

Przed wystawieniem na sprzedaż instalacja była zaprezentowana w Perrotin - paryskiej galerii współczesnej. Jej założyciel Emmanuel Perrotin w rozmowie z CNN wyjaśniał, że dzieło Cattelana jest "symbolem globalnego handlu", jak i klasycznym wyrazem humoru.  

 

ZOBACZ: Spontaniczny koncert kostarykańskiego artysty w Sejmie

 

 

W sobotę w galerii Perrotin perfomer David Datuna zerwał owoc ze ściany i go skonsumował. - To performance. Nazywa się "Głodny mężczyzna" - mówił.

 

 

Mężczyzna przekonywał, że zjadając owoc, tworzył sztukę. Jak powiedział, banan był "bardzo dobry".

 

Happening zakończył się poproszeniem mężczyzny na przesłuchanie przez urzędnika muzeum. Niedługo później na ścianie zawisnął nowy banan. Na wszelki wypadek, przy instalacji postawiono strażnika.

zdr/ faroutmagazine.co.uk, CNN, BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie