Przykleili banana do ściany srebrną taśmą. To dzieło sztuki i kosztuje co najmniej 400 tys. zł

Kultura
Przykleili banana do ściany srebrną taśmą. To dzieło sztuki i kosztuje co najmniej 400 tys. zł
Instagram.com/thegeepee
Autorem nietypowej sztuki jest włoski artysta Maurizio Cattelan

Instalacja składająca się z dwóch elementów - banana i kawałka srebrnej taśmy, została wystawiona na sprzedaż podczas targów dzieł sztuki w Miami na Florydzie (USA). Cena wywoławcza tego dzieła sztuki nowoczesnej wynosi bagatela 120 tys. dolarów. Chętnych nie brakuje.

Instalacja przedstawia banana z lokalnego marketu w Miami, który został przyklejony do ściany szarą taśmą. Dzieło nosi nazwę "Comedian" i powstało w trzech egzemplarzach. 

 


Autorem nietypowej sztuki jest Maurizio Cattelan. Włoski artysta, który słynie z kontrowersji, znany jest również w Polsce. Jego praca przedstawiająca figurę papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem, wywoła kilka lat temu spore oburzenie w naszym kraju.   

 

Perrotin

 

Cena wywoławcza banana przyklejonego do ściany wynosiła 120 tys. dolarów (ponad 460 tys. złotych). Mimo prostej formy, dzieło cieszy się sporym powodzeniem. Sprzedano już dwie z trzech bananowych instalacji.

 

Potencjalni kupcy powinni jednak pamiętać, że nie ma jasnych instrukcji, co zrobić, kiedy banan zacznie się rozkładać i zrobi się czarny.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The talk of the town in Miami right now is Maurizio Cattelan’s “Comedian,” a banana 🍌 duct taped to the wall. Two have already sold for $120,000 at Perrotin 😉 read more, including about the banana my husband, @nnddmmyy, hung on his dorm wall for two years, on Artnet News, link in bio @artnet @galerieperrotin @mauriziocattelan @artbasel #art #conceptualart #banana #sculpture #artbasel #artbaselmiamibeach #artbaselmiami #artfair #artgallery #artwork #whatisart #isthisart #miami #miamibeach #florida #miamiflorida #mauriziocattelan #perrotin #galerieperrotin #artist #bananapeel #ducttape #artnetnews #artcollector #vippreview #artjournalism #artjournalist #openingday #artgallery #gallery #artworld

Post udostępniony przez Sarah Cascone (@sarahecascone)

 

Przed wystawieniem w Miami konstrukcja była prezentowana w paryskiej galerii Perrotin. Jej założyciel, Emmanuel Perrotin, wyjaśnił, że banan jest symbolem zarówno globalnego handlu, jak i klasycznym rekwizytem komediowym.

 

Według niego artysta po raz pierwszy wpadł na pomysł instalacji rok temu. - Myślał o rzeźbie w kształcie banana. Podczas podróży zawsze kupował banana i zawieszał go na ścianie swojego pokoju hotelowego, aby znaleźć inspirację. Wykonał kilka modeli z żywicy, brązu, aż w końcu wrócił do pierwotnego pomysłu z prawdziwym bananem - wytłumaczył Perrotin.

 

Maurizio Cattelan jest znany na świecie nie tylko z rzeźby Jana Pawła II. Większym echem odbiła się jego praca o nazwie "America", która była niczym innym jak sedesem odlanym z 18-karatowego złota.

 

Perrotin

 

dk/hlk/ CNN, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie