Zobacz, jak wygląda najpiękniejsza choinka w Europie. Zdobi ją 70 tys. lampek

Świat
Zobacz, jak wygląda najpiękniejsza choinka w Europie. Zdobi ją 70 tys. lampek
Zdjęcie ilustracyjne/pixabay/gazrock
Tegoroczne wileńskie drzewko na Palcu Katedralnym zdobi 70 tys. lampek i 900 świątecznych zabawek

Wileńska choinka została uznana za najpiękniejszą spośród wszystkich, które ozdobiły europejskie miasta – wynika z rankingu European Best Destinations. Wileńskie drzewko przyćmiło nawet choinkę przed nowojorskim Rockefeller Center - piszą litewskie media.

"To najpiękniejsza bożonarodzeniowa choinka w całej Europie. Wileńska choinka jest oszałamiająca!" - napisano na interaktywnym portalu European Best Destinations.

 

ZOBACZ: Choinki, szopki, lampki. Zobacz świąteczne iluminacje w polskich miastach

 

Motyw przewodni

 

Metalowa choinka na Placu Katedralnym w Wilnie ma 27 metrów wysokości, skomponowano ją z 6 tys. świerkowych gałęzi, a sznur ze światełkami jest długi na 5 km - czytamy w uzasadnieniu do werdyktu brukselskiego serwisu internetowego.

 

 

ZOBACZ: Choinki w doniczkach mogą trafić do lasów albo zmienić się w zieloną energię

 

Magda Brzezińska

 

Motywem przewodnim wileńskiej choinki jest zegar, co - zdaniem portalu European Best Destination - stanowi wyraźne odniesienie do zegara na dzwonnicy obok katedry, który znajduje się tam od 1672 roku. Wileński zegar jest starszy niż Big Ben w Londynie - zauważa portal.

 

 

"Wspaniałe światła choinki w Wilnie oczarowały tłumy" – pisze z kolei BBC. Jak odnotowuje litewski portal Made in Vilnius: "nasze drzewko wyprzedziło nawet nowojorską choinkę przed Rockefeller Center, która w tym roku świeci kryształami Swarovskiego za 3 miliony dolarów".

 

70 tys. lampek i 900 świątecznych zabawek

 

Tegoroczne wileńskie drzewko na Palcu Katedralnym zdobi 70 tys. lampek i 900 świątecznych zabawek. Wokół choinki rozlokował się bożonarodzeniowy jarmark, którego teren zdobią neonowe, kilkumetrowe figury szachów. Zwieńczona koroną wileńska choinka na Placu Katedralnym symbolizuje figurę królowej. Świąteczna kompozycja ze straganami zajmuje 2,5 tys. metrów kwadratowych.

 

 

ZOBACZ: Wyjątkowa choinka i szopka w Watykanie. Przypominają o katastrofalnych nawałnicach

 

Wileński jarmark bożonarodzeniowy został nominowany w konkursie o tytuł "European Best Christmas Market 2020". Głosowanie w internecie potrwa do 10 grudnia br.

 

 

Portal European Best Destinations jest odwiedzany przez 5,5 mln użytkowników, którzy szukają tam rekomendacji oraz informacji o usługach turystycznych. Należy on do europejskiej sieci EDEN Network utworzonej pod auspicjami Komisji Europejskiej dla promowania usług turystycznych w UE.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie