Od 6 grudnia obowiązkowa jazda na "suwak" i "korytarz życia"

Polska
Od 6 grudnia obowiązkowa jazda na "suwak" i "korytarz życia"
Polsat News
Dotychczas przepisy nie precyzowały dokładnie sposobu przepuszczania pojazdów uprzywilejowanych pomiędzy pojazdami, które stanęły w korkach

W piątek weszły w życie przepisy wprowadzające obowiązek tworzenia tzw. korytarzy życia i jazdy na suwak. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym wprowadza też rozwiązanie dotyczące kolejności przejazdu samochodów w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości poruszania się pojazdów, gdy kończy się przynajmniej jeden pas ruchu.

Wprowadzenie obowiązku tworzenia "korytarzy życia" ma zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek jazdy "na suwak", co ma zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy.

 

ZOBACZ: Korytarz życia i jazda na suwak. 6 grudnia wchodzą zmiany w prawie drogowym

 

Zgodnie z ustawą, w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo.

 

"Życie ma pierwszeństwo"

 

Nowe przepisy wprowadzają też rozwiązanie dotyczące kolejności przejazdu samochodów w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości poruszania się pojazdów, gdy kończy się przynajmniej jeden pas ruchu. Wtedy kierowcy mają kontynuować jazdę naprzemiennie wpuszczając przed siebie jeden pojazd.

 

Wprowadzeniu nowych regulacji towarzyszy kampania edukacyjna "Życie ma pierwszeństwo". Jej kluczowym elementem jest interaktywny spot, który pokazuje, jak duże znaczenie dla powodzenia akcji ratunkowej może mieć czas zaoszczędzony dzięki poprawnie utworzonemu korytarzowi życia.

 

 

Zmiany mogą pozornie przysporzyć kierowcom trudności, jednak podobne rozwiązania od lat skutecznie funkcjonują w wielu krajach europejskich.

 

Jak prawidłowo zachować się na drodze, pokazuje instrukcja przygotowana przez resort infrastruktury.

 

 

Dotychczas przepisy nie precyzowały dokładnie sposobu przepuszczania pojazdów uprzywilejowanych pomiędzy pojazdami, które stanęły w korkach.

 

Czekamy na Wasze zdjęcia i nagrania pokazujące to, jak Polacy radzą sobie z nowymi przepisami drogowymi. Możecie je wysyłać w wiadomości na Facebooku lub za pośrednictwem platformy Twój News 

emi/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie