Szczyt NATO. Jest porozumienie ws. planów obronnych dla Polski

Świat
Szczyt NATO. Jest porozumienie ws. planów obronnych dla Polski
PAP/EPA/Facundo Arrizabalaga

Przywódcy państw NATO porozumieli się w środę na szczycie w Londynie w sprawie aktualizacji planów obronnych Polski i państw bałtyckich - poinformował na konferencji sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Przywódcy skrytykowali także agresywne działania Rosji. "Agresywne działania Rosji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego" - uznali.

Stoltenberga pytano na konferencji, czy udało się przekonać Turcję, by nie blokowała planu obrony NATO dla Polski i krajów bałtyckich. Turcja uzależniała swoją zgodę od politycznego poparcia Sojusz w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii.

 

W środę rano Stoltenberg poinformował, że rozmawiał o tej sprawie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

 

- Dzisiaj uzgodniliśmy aktualizację planów (obronnych - red.) dla Polski i państw bałtyckich. Jestem z tego zadowolony - powiedział Stoltenberg na konferencji. Nie podał jednak szczegółów.

 

"Solidarność, jedność i spójność"

 

Mimo napięć między przywódcami państw NATO w przyjętej w środę na szczycie w Londynie deklaracji potwierdzili oni jedność Sojuszu i zobowiązanie zapisane w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, że atak na jednego sojusznika będzie uważany za atak na wszystkich.

 

"W trudnych czasach jesteśmy silniejsi jako Sojusz, a nasi obywatela są bezpieczniejsi. Nasza więź i wzajemne zaangażowanie gwarantują nasze wolności, nasze wartości i nasze bezpieczeństwo od 70 lat. Pracujemy nad tym, aby zapewnić, że NATO gwarantuje te wolności, wartości i bezpieczeństwo dla przyszłych pokoleń" - głosi deklaracja Sojuszu.

 

Przywódcy wskazali, że NATO gwarantuje bezpieczeństwo terytorium państw członkowskich i miliarda ludzi, a także wolność i wartości, które podzielają państwa członkowskie, w tym demokrację, wolność jednostki, prawa człowieka i praworządność.

 

ZOBACZ: Macron podtrzymuje swoją opinię o "śmierci mózgu" NATO

 

"Solidarność, jedność i spójność są podstawowymi zasadami naszego Sojuszu. Gdy współpracujemy, aby zapobiegać konfliktom i zachować pokój, NATO pozostaje fundamentem naszej zbiorowej obrony i podstawowym forum konsultacji oraz decyzji w sprawie bezpieczeństwa wśród sojuszników. Potwierdzamy trwałą więź transatlantycką między Europą i Ameryką Północną, przestrzeganie celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych oraz nasze uroczyste zobowiązanie zapisane w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, że atak na jednego Sojusznika będzie uważany za atak na nas wszystkich" - napisali w deklaracja.

 

"Terroryzm we wszystkich jego postaciach i przejawach pozostaje stałym zagrożeniem dla nas wszystkich. Podmioty państwowe i niepaństwowe kwestionują porządek międzynarodowy oparty na regułach. Brak stabilności poza naszymi granicami przyczynia się również do nielegalnej migracji. Stoimy w obliczu zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych" - taki zapis znalazł się w przyjętej w środę deklaracji.

 

"NATO będzie bardziej obecne na wschodniej flance"

 

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz wierzy w dialog z Rosją, która jest jego największym sąsiadem. - Nawet jeśli nie będziemy w stanie poprawić relacji z Rosją w najbliższej przyszłości, musimy zarządzać tymi trudnymi sprawami - wskazał.

 

Zaznaczył też, że Sojusz nie będzie obojętny na rozmieszczenie przez Rosję nowych rakiet średniego zasięgu, które stanowią znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

 

ZOBACZ: Putin: rozszerzenie NATO stanowi zagrożenie dla Rosji

 

- Mamy plany, aby bronić wszystkich państw sojuszniczych, w tym oczywiście Polski (...). Co więcej, mamy nie tylko plany, ale również mamy siły zbrojne, więcej sił niż przedtem. W Polsce i państwach członkowskich po raz pierwszy w historii naszego Sojuszu mamy siły gotowe do działania, rozmieszczone na wschodniej flance - powiedział szef NATO.

 

Dodał, że NATO uruchomiła też inicjatywę gotowości bojowej i w efekcie ma "nawet więcej sił", dzięki którym może działać szybko.

zdr/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie