Martwy kaszalot wyrzucony na brzeg. W jego ciele było 100 kilogramów śmieci

Świat
Martwy kaszalot wyrzucony na brzeg. W jego ciele było 100 kilogramów śmieci
Facebook.com/Scottish Marine Animal Stranding Scheme
Martwy kaszalot na szkockiej plaży.

Sieci rybackie, liny, torby z tworzywa, plastikowe kubki i rękawiczki to tylko niektóre przedmioty znalezione w żołądku martwego kaszalota, który został wyrzucony na brzeg na jednej z plaż w północno-zachodniej Szkocji. Eksperci ze Scottish Marine Animal Stranding Scheme ujawnili, że w ciele zwierzęcia znaleziono około 100-kilogramową kulę śmieci.

Martwy kaszalot został znaleziony w czwartek na szkockiej wyspie Harris. Eksperci podkreślają, że nie udowodniono dotychczas, by to śmieci w ciele zwierzęcia były bezpośrednią przyczyną jego śmierci.

 

Naukowcy dodali jednak, że odkrycie tak dużej ilości przedmiotów w żołądku ssaka było "mimo wszystko przerażające" i najprawdopodobniej zawartość ta "upośledzała procesy trawienne" 40-tonowego kaszalota.

 

ZOBACZ: Japonia wznowiła przemysłowe odłowy wielorybów

 

"Być może jest to dobry przykład, że jest to globalny problem spowodowany całą masą ludzkich działań. Ten wieloryb miał w żołądku szczątki, które wydawały się pochodzić zarówno z sektora lądowego, jak i rybackiego, i mogły zostać połknięte w dowolnym miejscu między Norwegią a Azorami" - napisali eksperci ze Scottish Marine Animal Stranding Scheme, dołączając zdjęcia martwego kaszalota.

 

 

Według dziennika "The Independent" liczba martwych waleni wyrzuconych na brytyjskie wybrzeże w ostatnich latach wzrosła. 

 

Dane z brytyjskiego programu badawczego CSIP pokazują, że w latach 2011-2017 na plażach zmarło ogółem 4896 zwierząt, co stanowi wzrost o 15 proc. w porównaniu z poprzednimi siedmioma latami.

zdr/hlk/ indepentent.co.uk, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze