Pracownik uczelni zwolniony za wykład o homoseksualizmie? Jest reakcja Gowina

Polska
Pracownik uczelni zwolniony za wykład o homoseksualizmie? Jest reakcja Gowina
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Gowin chce wyjaśnić przypadek spekulacji medialnych o zwolnieniu wykładowcy z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Będę konsekwentnie przeciwstawiał się wszelkim próbom ograniczania wolności nauki - napisał w piątek na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin, odnosząc się do doniesień medialnych nt. rozwiązania umowy z wykładowcą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadził wykład dot. homoseksualizmu.

Z doniesień medialnych wynika, że Śląski Uniwersytet Medyczny rozwiązał umowę z wykładowcą, który przeprowadził wykład "Homoseksualizm a zdrowie", dowodząc m.in., że praktyki homoseksualne są niezgodne z naturą.

 

Reakcja Gowina

 

"Zgodnie z zapowiedzią będę konsekwentnie przeciwstawiał się wszelkim próbom ograniczania wolności nauki, z lewa, czy z prawa, ale także z wnętrza środowiska akademickiego" - napisał na Twitterze w reakcji na to wydarzenie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

ZOBACZ: Rektor UMK uchylił decyzję o zawieszeniu prof. Nalaskowskiego

 

"Chociaż uczelnie medyczne nie podlegają ministrowi nauki, włączę się w działania min. Szumowskiego (ministra zdrowia), by wyjaśnić ten przypadek. Jeżeli poniższy opis okaże się prawdziwy, będzie to jaskrawy przypadek złamania konstytucyjnej zasady wolności słowa" - podkreślił.

 

 

Stanowisko uczelni

 

Rzeczniczka SUM Bożena Langner cytowana w mediach poinformowała, że dziekan kierujący Wydziałem Nauk Medycznych w Zabrzu niezwłocznie przedstawił swoje negatywne stanowisko na temat wykładu wraz z decyzją o rozwiązaniu z wykładowcą umowy o realizacji dzieła dydaktycznego.

 

ZOBACZ: Listy z pogróżkami do rektora UMK. W tle zawieszenie prof. Nalaskowskiego

 

- To stanowisko zostało podtrzymane przez prorektora ds. studiów i studentów, który nadzoruje realizację zadań dydaktycznych na uczelni - - dodała rzeczniczka. Podkreśliła, że Śląski Uniwersytet Medyczny jest instytucją, na której nie są i nie będą popierane zachowania o charakterze homofobicznym. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie